Zalety napędu na 4 koła (4×4)

Na rynku występują samochody w kilkoma rodzajami napędu 4×4, jednak niezależnie od wariantu zastosowanych rozwiązań technicznych, wszystkie auta z napędem na 4 koła mają pewne wspólne zalety.

  • Komfort: dla mnie to największa przewaga tych aut. Komfort czyli np. pewność, że wyjadę z zaspy jak zasypie mnie śnieg, że dojadę na plażę nie topiąc auta w piasku do kostek. Ile ra-zy widzimy kosztujące setki tysięcy złotych Mercedesy czy BMW nie mogące się włączyć do ruchu, bo jest lekko pod górkę i akurat, na nieszczęście zima znów zaskoczyła kierowców i drogowców. Czy kierowca takiej limuzyny czuję się komfortowo? Nie, właśnie dlatego tak duży powodzeniem cieszą się Polsce (i nie tylko) luksusowe SUVy. Zapewniają one duży komfort jazdy w każdych warunkach!
  • Bezpieczeństwo: teoretycznie, wpływ napędu na poprawę bezpieczeństwa powinien być minimalny, jest jednak inaczej. Co oczywiste, łatwiej i szybciej (bezpieczniej) można włą-czyć się do ruchu, szczególnie na drogach o zmniejszonej przyczepności (czyli przez 6 mie-sięcy w roku). Czy napęd na 4 koła zapewnia 2 razy większą trakcję? Czasem nawet jeszcze większą! Kiedy np. tylne koła ślizgają się na lodzie, przednie mogą ,,złapać” asfalt, lub od-wrotnie. Warto pamiętać też, że na miękkim podłożu (piasek, śnieg) nienapędzana oś nie dość, że nie dostarcza siły napędowej to jeszcze powoduje dodatkowy opór (znacznie więk-szy niż na asfalcie). Jednak to nie jedyne częste sytuacje drogowe, można jeszcze wymienić wyprzedzanie (wymijanie) na ośnieżonej drodze z śnieżnymi koleinami (gdzie napęd na 4 koła zapewnia stabilność i bezpieczeństwo) oraz wiele innych sytuacji.
  • Nowe horyzonty: Jest bardzo wiele dróg dostępnych wyłącznie dla aut z napędem na 4 ko-ła. Nie muszą to być rasowe terenówki, nawet stosukowo tanim SUVem można zwiedzić ciekawe szlaki w górach czy w terenie – jeden warunek – musi być napęd na 4 koła.

……………………..

Możliwość komentowania została wyłączona.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!