Utrata wartości nowych samochodów (deprecjacja)

Czas użytkowania samochodów przez ,,pierwszych” właścicieli w ostatnich czasach mocno się skrócił. Jeszcze, dwadzieścia lat temu, większość kierowców (szczególnie w zachodniej Europie) kupowała samochód na co najmniej 5-10 lat.

Duża utrata wartości samochodu bywa bolesna…

Dziś, bardzo duże grono osób wymienia samochody co 3-5 lat. Jeśli kupujemy nowy samochód, który za 3 lata zamierzamy sprzedać, musimy wziąć pod uwagę utratę wartości pojazdu. Np. kupując nowe auto klasy średniej za 100 tys. zł, możemy zakładać, że po upływie 3 lat będzie ono warte przy odsprzedaży np. 50 tys. zł. Czyli tak naprawdę, oprócz wszystkich pozostałych kosztów utrzymania, posiadanie tego konkretnego samochodu kosztowało nas 50 tys. zł!

Ile moje auto straci na wartości? Ogólnie rzecz ujmując, im droższy, bardziej nietypowy samochód, tym więcej procentowo (i oczywiście kwotowo) straci na wartości. Najwięcej na wartości tracą samochody luksusowe, najmniej – tanie i ekonomiczne. Powód jest prosty, klienci szukający używanych aut zazwyczaj nie chcą (lub nie mogą) wydawać dużo na paliwo, serwis i inne koszty eksploatacji.

Nawet kupując dwa samochody w identycznej cenie, nie możemy zakładać, że po upływie kilku lat będą warte tyle samo. Niektóre marki (modele) są bardzo poszukiwane na rynku aut używanych, inne trudno sprzedać za rozsądną cenę.

Dla przykładu rozważmy zakup dwóch aut za tą samą cenę, powiedzmy za 100 tys. zł. Jedno auto to np. podstawowa wersja Toyoty Avensis z silnikiem Diesla, drugie to np. Renault Laguna z pełnym wyposażeniem i silnikiem benzynowym. Jest niemal pewne, że pomimo takiej samej ceny zakupu ekonomiczna Toyota po 3 latach eksploatacji będzie znacznie więcej warta niż ekskluzywne Renault. Różnica może być naprawdę duża, 3-leni Avensis może być wyceniany np. na 60 tys. zł, a Laguna na jedynie 40 tys. zł. Czyli w naszym przykładzie, na 3-letniej eksploatacji Toyoty oszczędzamy 20 tys. zł! Tego nie widać na pierwszy rzut oka, ta kwota staje się faktem dopiero przy sprzedaży samochodu – trzeba to brać jednak pod uwagę.

…………………….

Możliwość komentowania została wyłączona.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!