Ile spalają samochody? Koszty zużycia paliwa

Przy zakupie nowego samochodu bierzemy oczywiście pod uwagę, ile wynosi średnie spalanie. Choć w praktyce, rzadko kiedy realne ,,średnie spalanie” będzie wynosić tyle, ile podaje producent, to jednak czymś trzeba się kierować.

Normy spalanie vs. Rzeczywistość

Nie zawsze (raczej w wyjątkowych przypadkach) możemy sprawdzić, ile konkretny samochód będzie spalał ,,w naszych” rękach. Ogólnie dobrze jest dołożyć do wartości podawanych przez producenta ok. 25%, choć czasem osoby jeżdżące bardzo dynamicznie, lub wyłącznie na krótkich dystansach mogą spokojnie podwoić wartość średniego spalania podawanego przez producenta.

Ceny paliwa w ostatnich latach dość mocno wzrosły, niestety szanse na obniżkę cen nie są duże. Przeciwnie – nie będzie przesadą, jeśli założymy, że za kilka lat paliwo może kosztować 7-8 zł (lub może już 2-3 euro).

Dygresja – pamiętam jak kilkanaście lat temu benzyna kosztowała 1,7 zł a olej napędowy 1,3 zł. W tym czasie, mój znajomy (rozsądny człowiek) zapewniał mnie, że jak cena benzyny przekroczy 2zł/litr to ludzie się zbuntują, wyjdą na ulicę, przestaną tankować i paliwo stanienie. Nie stało się tak, ani przy 2 zł, ani przy 3 zł, 4 zł, 5 zł…

…………………..

Możliwość komentowania została wyłączona.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!