Najszybszy wyścig świata na wyspie Man

Rozpoczyna się najszybszy uliczny wyścig świata. Mountain Course przywita najlepszych zawodników świata podczas zmagań na wyspie Man.ISLE-OF-MAN-TT

TT Isle of Man – adrenalina, uzależnienie i prędkość

Wyścig rozpocznie się drugiego czerwca (sobota). Tymczasem w miniony weekend zawodnicy wyjechali na tor na pierwsze treningi. Niestety organizatorzy mieli problemy z komunikacją i start treningu opóźnił się o 40 min. Wyścigi na wyspie Man należą do najniebezpieczniejszych imprez motoryzacyjnych świata. Zawodnicy mkną ulicami miasteczek i dróg położonych w górach tej malowniczej wyspy.

TT uzależnia jak narkotyk

Wyścig ten, jak twierdzą sami zawodnicy, uzależnia jak narkotyk. Ryzyko jest duże. Prędkości uzyskiwane przez zawodników grubo przekraczają 200 km/h. Tor zorganizowany na normalnych ulicach, często jest w wielu miejscach niezabezpieczony. Drogi odcięte są od reszty infrastruktury toru  krawężnikami, a na chodnikach znajdują się latarnie, ławki i kosze na śmieci.  Nie ma tu pasów zieleni, band i innych, charakterystycznych dla zwykłych torów, zabezpieczeń. Popełniasz błąd – twój problem.

Mountain Course – najniebezpieczniejszy tor świata

Co roku podczas wyścigu dochodzi do dramatycznych zdarzeń. Wypadki, złamania, często śmierć zawodnika – to chleb powszedni tej imprezy. Odwaga jest tu cechą najczęściej decydującą o zwycięstwie. Do tej pory widzowie TT byli świadkami 300 śmiertelnych wypadków. To liczba oszałamiająca, biorąc pod uwagę fakt, że są to legalne wyścigi. Niejednokrotnie władze wyspy otrzymywały wnioski z prośba o odwołanie zawodów. Na szczęście (?) dla zawodników nie zrobiono tego i TT cieszy się nadal dużą popularnością.

Filozofię śmiałków stających na starcie wyścigu wyraża przytoczony cytat:
„Powód, dla którego to robię, jest taki, że jeśli popełnisz błąd, zginiesz. Jeśli sądzisz, że jest to zbyt niebezpieczne, wracaj do domu kosić trawnik, a to zostaw nam.” – Guy Martin.

Rekordy TT

Trasa Mountain Course liczy 60,73 km. Dotychczas, najszybciej jadący zawodnik, John McGuinness, uzyskał średnią prędkość wynoszącą 127,996 mph (206 km/h). Zaraz za nim plasuje się Ian Hutchinson ze średnią prędkością  125.5 mph (202 km/h) – uczestnik jednego z najbardziej spektakularnych wypadków podczas wyścigów Wyspy Man (film:2,25 min).

Wyspa Man to nie tylko mężczyźni i ich motocykle. Najszybszą kobietą biorącą udział w wyścigu na Mountain Course jest Jenny Tinmouth. W 2010 roku, jadąc Hondą CBR 1000RR, uzyskała na jednym okrążeniu średnią prędkość 119.945 mph.

Jak zrozumieć wyścigi na wyspie Man?

Jeśli chcecie zagłębić się w historie wyścigów wyspy Man, polecamy film pt: „Motocykle 3D, jazda na krawędzi” – to doskonały dokument traktujący o historii, zawodnikach i wyścigu. Po obejrzeniu na pewno zrozumiecie co czują zawodnicy i czemu biorą w tym udział.

TT rusza już 2 czerwca. Najświeższe informacje o wyścigu, wynikach i wydarzeniach z tej imprezy znajdziecie na Przyspieszenie.pl. Aby śledzić wyścig na bieżąco, wystarczy zapisać się na nasz newsletter:


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!