Test: Garmin Nüvi 1690
Aktualne ceny paliw w danym regionie? Taka opcja nawigacji Garmin Nüvi 1690 jest dostępna w Europie, ale na taką funkcję w Polsce będziemy musieli jeszcze poczekać.
Przetestowaliśmy nawigację samochodową Garmin Nüvi 1690, której największą zaletą jest spolszczone menu oraz polski lektor. Za menu oczywiście plus, ale za braki w polskiej czcionce niestety minus. Z czasem przestaje to być przez nas zauważalne i można do tego przywyknąć, ale warto byłoby to poprawić w kolejnej wersji.
Panoramiczny ekran testowanej nawigacji o przekątnej 4,3 cali posiada funkcję ekranu dotykowego i jest ukryty w czarnej obudowie ze srebrną obwódką. Z tyłu umieszczony jest głośnik, który bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, nawet przy jeździe ruchliwymi trasami i przy ustawieniu minimalnego poziomu głośności.
Test: Garmin Nüvi 1690 dostępne mapy i funkcje
Poza dobrze znanymi funkcjami nawigacyjnymi Garmin Nüvi 1690 umożliwia dostęp do danych online. Niestety sam dostęp to nie wszystko – można wprawdzie sprawdzić w Google Local Search np. ceny paliw, ale ta funkcja na razie jeszcze w Polsce nie jest dostępna. Urządzenie posiada dodatkowo mapę City Navigator Europe, ecoRoute oraz widok miast 3D (bez widoku budynków w 3D, co jest dostępne w modelu 3790T).
Nüvi 1690 posiada wbudowaną kartę SIM do obsługi nuLink, Bluetooth oraz złącze USB z pełną prędkością w trybie pamięci masowej.
Kupując Garmin Nüvi 1690 otrzymamy wersję mapy City Navigator Europe 2011.10 i dostaniemy 60 dni na darmowe aktualizacje.
Wybierając trasę możemy wybrać jedną w czterech opcji:
– najszybsza,
– najkrótsza,
– bezdroże,
– najbardziej ekonomiczna.
Dodatkowo mamy możliwość dodawania własnych POI, a funkcja autouzpełniania wpisywanej frazy bardzo ułatwia i przyspiesza znalezienie szukanej lokalizacji.
Z praktycznych informacji, które uzyskamy dzięki nawigacji, to m.in. obecność fotoradarów, podpowiedzi asystenta pasa ruchu czy wytyczanie objazdów.
Testowaną nawigację Garmin Nüvi 1690 można kupić za 799 złotych
Dokładność lokalizacji i trafienie do celu zależy tylko i wyłącznie od aktualizacji (mapy Navteq). Jednak niektóre z dostępnych map nie obejmują np. nazw małych ulic, czy ich numerów, a nawigacja zamiast po prawej stronie, pokazuje mapę po lewej stronie. Wadą jest też również brak możliwości ustawienia opcji „Centrum miasta”, zawsze należy podać dokładny adres.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz ujmując nawigacja radzi sobie nieźle – rozpoczęcie pracy następuje po upływie około pół minuty, jak również obliczanie trasy nie trwa zbyt długo. Na plus Garmin Nüvi 1690 zasługuje „prawie pełna” obsługa w języku polskim, a na minus na pewno dość wysoko cena. Po upływie czasu darmowej aktualizacji trzeba jeszcze liczyć się z kolejnymi kosztami, bo jak wiadomo dobra mapa w nawigacji to podstawa, więc na niej raczej nie ma co oszczędzać.