Test: TomTom GO 730
Przetestowaliśmy ,,środkowy” model nawigacji z oferty firmy TomTom. Po przejechaniu dłuższych tras w kilku krajach Europy TomTom GO 730 wypadł słabo – mapy i drogowskazów na pewno nie zastąpi!
Główną zaletą nawigacji TomTom GO 730 jest jakość wykonania samego urządzenia. Dotykowy wyświetlacz sprawuję się bardzo dobrze, zapewnia odpowiednią widoczność i jest wystarczająco czuły na dotyk. Menu urządzenia jest bardzo intuicyjne, nie ma również problemów z wpisywaniem nazw miast i ulic przy użyciu klawiatury na ekranie. Bateria wytrzymuję ok godzinę pracy co jest wystarczającym wynikiem jak na nawigację samochodową.
Aplikacje uruchamiają się sprawnie, trasy są jednak wyszukiwane ze średnią prędkością ( fabryczna nawigacja w Audi jest szybsza ) Dobrze działa funkcja obliczająca trasy alternatywne, nawigacja proponuję inne trasy ( np. przez inne miasta lub kraje ) razem z ich długością i czasem podróży. Kierowca sam może wybrać czy np. do Włoch chce jechać przez Niemcy czy np. przez Czechy.
Innowacyjny uchwyt mocujący urządzenie na szybie działa bez zastrzeżeń, oferuję niezbędną regulację. Zarówno montaż jak i demontaż jest bardzo prosty, dodatkowo kompaktowe rozmiary uchwytu umożliwiają schowanie go razem z nawigacją np. w schowku w podłokietniku.
Wygląd map zarówno w trybie 2D jak i 3D jest nieco przestarzały, konkurencja oferuje bardziej dopracowane metody prezentacji map.
TomTom – mapy
Aktualne mapy Polski są dość dokładne. Po przejechaniu ok. 5 tys. km ( w kraju ) nie zdarzyła się sytuacja, że nawigacja nie znalazła punktu docelowego(lub okolicy) lub nie wybrała optymalnej trasy. Pod warunkiem, że szukamy tylko ulicy a nie konkretnego numeru. Bardzo często po wpisaniu ulicy i numeru np. Wiosenna 123 nawigacja odszukuje i wskazuje najbliższy znany jej adres np. Wiosenna 115. Prowadzenie dokładnie pod konkretny adres, nie jest w przypadku TomTom-a normą.
Trzeba brać pod uwagę, że mapy ( dodatkowo płatne ), zwierają dość archiwalne dane. Jeśli ulica powstała stosunkowo niedawno ( np. nowe osiedla ), nie ma co liczyć, że po miesiącu czy dwóch będzie w TomTom-ie. Raczej po ok. 6 miesiącach – w tym przypadku Automapa reaguje znacznie szybciej.
Za Polskimi granicami jest znaczenie lepiej jeśli chodzi o mapy. Trzeba uważać jednak na wyszukiwanie punktów POI. Wyszukując centrum handlowego w jednym z Włoskich miast ( Bolzano), nawigacja znalazła kilka pozycji wybieramy i jedziemy… Problem w tym, że nie nawigacja nie kierowała nas do centrum handlowego w Bolzano tylko odległym o kilkadziesiąt kilometrów Trento! Funkcja wyszukiwania POI w miastach nie działa tak jak powinna, na szczęście w samochodzie mieliśmy również fabryczną nawigację Audi która znalazła to czego szukaliśmy.
Zaawansowany asystent pasa ruchu
Podczas testów nie udało mi się zobaczyć takiego ekranu. Co prawda na części skrzyżowań w dużych Polskich miastach pokazuję się zaznaczony na obrazku fragment. Jest to pomocne rozwiązanie, ale producent powinien poinformować, jaki procent skrzyżowań jest ,,obsługiwanych” w ten sposób.
Koncepcja dobra jednak zobaczenie takiego ekranu to wyjątek – nie norma.
Gwarancja najnowszych map TomTom
Firma TomTom w porównaniu do konkurencji oferuję najgorszą usługę aktualizacji map. Przez 30 dni od zakupu możemy zaktualizować mapę do najnowszej wersji, konkurencja oferuje aktualizacje map przez 12 miesięcy !
Aktualizacje za pomocą programu TomTom HOME
Ciekawy pomysł, jeśli dojeżdżam do miejsca gdzie mapa nie pokrywa się z rzeczywistością, wpisują odpowiednie zmiany w oprogramowaniu. Po podłączaniu z internetem ( za pośrednictwem komputera ) program TomTom wysyła te dane do centrali gdzie są analizowane i ew. dodawane do poprawek dla innych użytkowników. Idea fajna – taki ,,open source” tylko dla czego użytkownicy ( internauci ) budują ( za darmo oczywiście ) mapę którą potem sprzedaje firma TomTom?
Podsumowanie
TomTom GO 730 to przeciętne urządzenie dla mieszkańców europy zachodniej. Szczególnie rozczarowuję funkcja ,,asystent pasa ruchu” która działa rzadko. Za cenę urządzenia można kupić leprze nawigacje z lepszymi mapami. Aktualizacje ( i tak nie bardzo aktualne ) wymagają dopłaty ( w promocji 49 euro za 1,5 roku ). Konkurencja oferuje min. rok w standardzie.
Zaletami TomTom GO 730 jest samo urządzenie, jest wykonane starannie i działa bez zastrzeżeń.