Test: Nawigacja Mio Spirit 485 – tania i funkcjonalna

Lista funkcji Mio Spirit 485 jest tak długa, że trudno uwierzyć w to, że ta nawigacja kosztuje niespełna 400 zł. Postanowiliśmy sprawdzić, czy funkcje TMC, SmartRoutes i LearnMe Pro i inne są naprawdę pożyteczne.

Test Mio Spirit 485 – nieprzeciętne funkcje za przeciętną cenę

Mio Spirit 485 od 399 zł

Test: Nawigacja Mio Spirit 485Model Spirit 485 to jedna z nowości Mio, zaprezentowanych pod koniec ubiegłego roku. Producent reklamuje ją jako najtańszą na rynku nawigację, wyposażoną w system TMC, umożliwiający omijanie korków i innych drogowych utrudnień. Urządzenie posiada także inne funkcje, znane z droższych produktów marki. Jest więc bardzo funkcjonalna, ale czy mnogość opcji nie utrudnia obsługi urządzenia? Sugerowana cena nawigacji powinna przecież zapewnić jej popularność wśród odbiorców, którzy potrzebują prostego i łatwego w obsłudze urządzenia.

Obsługa Spirit 485

Zabawy z uchwytem urządzenia Mio

Pierwszym problemem, jaki napotka użytkownik jest montaż nawigacji do uchwytu. Zestaw mocujący urządzenie w samochodzie, jak to zwykle bywa w przypadku produktów Mio, jest skonstruowany w sposób dość skomplikowany. Trudno zwłaszcza podłączyć sprzęt do ładowarki samochodowej. Zapewne wielu z Was pamięta z dzieciństwa składane zabawki z Kinder Niespodzianki, zazwyczaj zuchwale montowane bez korzystania z instrukcji. Poprawny montaż uchwytu Mio, przypomina właśnie tą czynność.

Gdy już rozgryziemy schemat uchwytu musimy odczekać swoje nim urządzenie się uruchomi. Trwa to prawie minutę i może być irytujące, dlatego lepiej korzystać z bardzo praktycznego trybu uśpienia. Mio przyzwyczaiło już swoich użytkowników do bardzo czytelnego i prostego interfejsu. Mimo wielości dostępnych funkcji, nie można się tu pogubić. Urządzenie dopasowuje się do oczekiwań użytkownika. Jeżeli chcemy w najprostszy możliwy sposób znaleźć drogę z punktu A do B, zrobimy to bez problemu. Jeśli zależy nam na bardziej skomplikowanych funkcjach, również do nich dotrzemy bez większych przeszkód. Asystent pasa ruchu jest pomocny w mieście. Podobnie jak trójwymiarowy podgląd skrzyżowań. Te funkcje jeszcze bardziej upraszczają proste korzystanie z Spirit 485.

TMC – jak to działa?

Mio Spirit 485 to najtańsza nawigacja z systemem omijania korków

TMC to technologia, która za pośrednictwem specjalnie zakodowanych fal FM przesyła do urządzenia precyzyjne, aktualne i istotne informacje na temat ruchu drogowego. Dzięki temu urządzenie Mio może wytyczyć trasę, która ominie utrudnienia: korki, wypadki oraz prace drogowe. Nie doceniamy dziś możliwości fal radiowych, a przecież gwarantują one dobry zasięg i jakość przekazu. Oparta o nie technologia TMC ma jeszcze jedną zaletę – na terenie całej Polski jest darmowa! A jak działa? Lepiej niż można było się spodziewać po urządzeniu za tą cenę. Niestety nietrudno znaleźć w naszych miastach miejsca, w których można ten system przetestować. Nie zawsze urządzenie ma możliwość wyznaczenia objazdu, ale o większości dużych korków i utrudnieniach związanych z trwającymi remontami informuje.

Mio Smart Routes, czyli bystre drogi?

Inteligentny Spirit 485

O ile TMC jest przydatne głównie wówczas, gdy np. pokonujemy co dzień tą samą trasę i potrzebujemy aktualnych danych o korkach, o tyle Smart Routes pomaga nam w każdej sytuacji. Ta technologia pozwala na wyznaczenie optymalnej trasy na podstawie pobieranych od innych użytkowników Mio danych. Pozostawia także wybór kierowcy – można wybrać trasę najszybszą, ekonomiczną, najłatwiejszą lub najkrótszą. W zasadzie trudno ustalić, czy technologia ,,mądrych tras” działa tak dobrze jak opisuje producent. Podczas testu wiele wyznaczanych tras pokrywało się bowiem ze wskazaniami innego urządzenia, konkurencyjnej firmy, które nie posiada podobnego systemu. Niemniej jednak Mio warto zaufać, bo nie zdarzyło się, aby wystąpiły problemy z dotarciem do celu (nie licząc małych perypetii z numeracją posesji, z którą jednak w naszym kraju ma kłopot chyba każdy sprzęt).

Tryb pieszy i inne gadżety

LearnMe Pro – ambitny system

Zadaniem LearnMe Pro jest zapamiętywanie stylu jazdy kierowcy – trasy, prędkości itp. Trudno powiedzieć na ile urządzenie Mio potrafi poznać nasz styl podróżowania. W końcu jeździmy w różne miejsca pokonując różne trasy, a prędkość dostosowujemy do warunków drogowych lub po prostu do tego, czy nam się spieszy, czy nie. Najprzydatniejszą funkcją tego systemu jest chyba korygowanie czasu dotarcia na miejsce, podczas podróży. Inne nawigacje często nie uwzględniają aktualnego czasu przejazdu i ostatecznie mylą się znacznie. Mio jest bardziej skuteczne.
Ciekawostką jest tryb pieszy. Nie jest to oczywiście nic oryginalnego, ponieważ jest dostępny w większości urządzeń. Poruszając się po zatłoczonym mieście ze sporych rozmiarów nawigacją można wzbudzić niemałe zainteresowanie (zwłaszcza przy włączonym dźwięku). Zastanawiające, że rzadko spotyka się ludzi korzystających z tego trybu, mimo że działa on dość dobrze. Czyżby jednak przechodnie potrafili lepiej wytłumaczyć drogę?

Mio Spirit 485 – cena nie bez znaczenia

Dwuletnia darmowa aktualizacja map

Test: Nawigacja Mio Spirit 485Jest sprawą oczywistą, że urządzenie Spirit 485 ma także swoje wady. Duże wirtualne przyciski na wyświetlaczu są przydatne, ale często trzeba je wciskać kilkakrotnie, aby zadziałały (zwłaszcza zimą). Bywa, że działają z opóźnieniem przez co musimy korzystać, swoją drogą z bardzo przydatnego, przycisku powrotu do menu. Jakość wykonania urządzenia Mio jest dobra, acz nie wygląda ono efektownie. W przypadku opisywanego sprzętu to nawet atut, bo po produktach Mio nie można poznać, który kosztował 400, a który 1 000 zł. Proste funkcje nawigacji działają bez zarzutu a to najważniejsze w przypadku taniego sprzętu. Lepiej mieć niż nie mieć możliwości skorzystania z dodatkowych opcji, dlatego ich obecność działa na korzyść 485.

Prócz ceny największym atutem urządzenia jest dwuletnia bezpłatna aktualizacja map (ich dostawcą jest Tele Atlas). Spirit 485 jest wyposażony tylko w mapę Polski, ale okazuje się, że jeśli chcemy jechać za granicę nie musimy wykupować drogiego pakietu. Mapy można wypożyczać! Wielość prostych, przydatnych rozwiązań i niska cena pozwala na pozytywną ocenę modelu Spirit 485.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!