Wynajem aut – co warto o nim wiedzieć?

Wynajem aut to bardzo wygodna opcja, która zyskuje sobie coraz większą popularność, nie tylko wśród klientów biznesowych. Możliwość wynajęcia samochodu przydaje się w sytuacji, kiedy nasz pojazd znajduje się aktualnie w naprawie, w czasie urlopu, a także, kiedy potrzebujemy samochodu służbowego. Decydując się na wynajęcie auta, powinniśmy jednak zachować dużą ostrożność przy wyborze oferty. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Wynajem aut – dla kogo?

Wbrew pozorom nie każdy może wynająć samochód. Większość wypożyczalni warunkuje bowiem wynajem aut spełnieniem przez osobę zainteresowaną kilku kryteriów.

Osoba chętna do wynajęcia samochodu powinna mieć bowiem ukończone co najmniej 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy od przynajmniej roku oraz dysponować innym dokumentem potwierdzającym jej tożsamość (dowód osobisty lub paszport).

Niektóre wypożyczalnie uzależniają także udostępnianie swoich samochodów tylko osobom, które posiadają aktywną kartę kredytową. Wynajem aut nie jest więc niestety dla każdego. Zanim udamy się do konkretnej wypożyczalni po samochód, upewnijmy się, czy mamy szansę go od niej wynająć.

Koszt wynajęcia samochodu – od czego zależy?

Dla większości osób, które nie korzystały jeszcze z oferty wypożyczalni samochodów, wynajem aut kojarzy się z kosztownym przedsięwzięciem przeznaczonym jedynie dla najbogatszych. Nie jest to jednak do końca prawda!

W ofercie wypożyczalni samochodowych znajdziemy bowiem zarówno luksusowe auta, których koszt wynajęcia może przyprawić o lekki zawrót głowy, jak i standardowe, niedrogie samochody miejskie. Na wynajem tych drugich może sobie pozwolić niemal każdy z nas.

Koszt wynajmu auta zależy w największej mierze od klasy samochodu oraz od długości trwania wynajmu. Nawet jeśli mamy ograniczony budżet, w ofercie wypożyczalni samochodowych bez trudu znajdziemy samochód także na naszą kieszeń.

Wynajem aut krótko- czy długoterminowy?

Samochody z wypożyczalni możemy wynająć zarówno na kilka godzin, jak i na kilka miesięcy. Oferta wypożyczalni samochodowych jest bowiem bardzo elastyczna oraz dopasowana do indywidualnych potrzeb klientów.

Decydując się na wynajem aut długoterminowy warto także wiedzieć, że im dłuższy czas najmu, tym mniej zapłacimy za jeden dzień korzystania z samochodu. Jest to więc dobra opcja dla osób, które potrzebują samochodu na dłuższy urlop lub na czas trwania naprawy ich pojazdu.

Co można, a czego nie?

Warto także wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie zabraniają przewożenia w swoich samochodach zwierząt domowych, holowania za ich pomocą innych pojazdów oraz palenia tytoniu. Zanim oddamy auto, warto je także umyć z zewnątrz oraz wyczyścić jego wnętrze. Pozwoli to uniknąć obciążenia nas dodatkowymi kosztami za sprzątanie samochodu.

Zanim podpiszemy umowę i wsiądziemy za kierownicę…

Kiedy wybraliśmy już wypożyczalnię oraz samochód, zanim jednak ruszymy z nim w podróż, koniecznie sprawdźmy, czy jego stan odpowiada opisowi zawartemu w umowie. Sprawdźmy np., czy auto nie ma obić oraz rys, stan jego opon i felg oraz ilość kilometrów na liczniku. Wszystko musi się zgadzać z umową, którą podpisujemy. Samochód powinniśmy dostać także zatankowany do pełna i w dokładnie takim stanie go zwrócić.

Decydując się na wynajem auta, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z ofertą oraz warunkami jego wynajmu. Każda wypożyczalnia ma bowiem swój własny regulamin oraz różne stawki, z którymi możemy zapoznać się na jej stronie internetowej. Taką możliwość daje nam wynajem aut w Express.pl, gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne informacje dotyczące wynajmu samochodów.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!