Historia pojazdu – element kluczowy przy zakupie używanego pojazdu

Nowy rok, dla wielu z nas to czas nowych wyborów, jeśli chodzi o samochód. W przypadku samochodu używanego sprawa jest o tyle trudna, że na cały proces zakupu składa się wiele elementów. Nie możemy po prostu wybrać auta, wyłożyć gotówki i wyjechać, jak autem z salonu, dla własnego dobra sprawdzamy wiele rzeczy, ale co jest najważniejsze i najbardziej przydatne? Dla wszystkich kupujących zbierzmy w pigułce to co jest nam potrzebne, aby dobrze wybrać przy zmianie samochodu.

Pochodzenie pojazdu

Skąd tak naprawdę wziął się używany samochód? Czy został sprowadzony, a może jest krajowy? To jedno z pierwszych pytań i nie jest bez znaczenia, bo przecież to ważne, aby mieć świadomość gdzie poruszał się pojazd, którego być może zaraz staniemy się właścicielami. Chcemy wiedzieć wszystko i słusznie, bo taka wiedza jest nam potrzebna, aby ocenić faktyczną wartość pojazdu. Dzięki temu będziemy też mogli stwierdzić, czy jest możliwy przebieg pojazdu, który deklaruje sprzedający. Wielu z nas w pierwszej kolejności właśnie patrzy na to ile na liczniku ma już dany pojazd, ale jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Po drodze spotkamy ważniejsze kwestie, kolejną jest bezwypadkowość. Chcemy, aby nasz samochód był maksymalnie bezpieczny, więc interesują nas systemy jakie ma zainstalowane na pokładzie, a ponadto aby rzeczywiście podróż nie stwarzała zagrożenia musi być po prostu sprawny. Bo po co nam 8 poduszek powietrznych, skoro każda już zdążyła wystrzelić? Po co nam 5 gwiazdek NCAP, skoro cała konstrukcja, która miała wpływ na tą ocenę już dawno została naruszona? Wreszcie wszelkiego rodzaju przeróbki, zakup pojazdu z ukrytymi wadami, przeszczepionym numerem VIN, czy podrobionymi dokumentami. Te wszystkie zagrożenia mogą nam narobić kłopotów w przyszłości.

Używany pojazd – co jest najważniejsze przy zakupie?

 

Jak widzimy składowych jest wiele, a wszystkie tworzą jeden element, którym jest historia pojazdu. Bez jej dokładnej znajomości tak naprawdę zakup używanego pojazdu jest, jak rosyjska ruletka. Musimy mieć wiedzę na temat jego wypadkowości, oryginalnych danych technicznych, czy nie był kradziony? Proces jest bardzo trudny, ale ponieważ mamy XXI wiek, a internet zawładnął światem, to możemy sobie znacznie ułatwić zakup pojazdu. Autoraport.pl udzieli nam tych wszystkich informacji, a dodatkowo uzyskamy dostęp do zdjęć powypadkowych pojazdu, jeżeli takie miały miejsce. Aby możliwe było jego wygenerowanie potrzebne jest sprawdzenie VIN, bo to ten unikalny numer jest skarbnicą wiedzy o konkretnym pojeździe. Bez tych informacji możemy się wpakować w studnię bez dna, tudzież co gorsza trumnę na kółkach. Ogrom złomu, który przyjeżdża z zagranicy na lawetach, jest składany na miejscu i sprzedawany jako bezwypadkowy jest nadal duży. Taki sposób na zarabianie wybrało wielu handlarzy, a my mamy za zadanie się przed tym uchronić.

Sprawdzanie VIN to więc podstawowy element podczas oględzin pojazdu, bez tego możemy wpakować się w samochody, które w innym kraju zostały zakwalifikowane jako odpad, są poskładane z kilku w jeden, kradzione, albo mają cofnięty licznik co u nas jest bardzo popularnym procederem od lat.

Kontrola procesu zakupu pojazdu

Szeroka wiedza na temat samochodu, którym jesteśmy zainteresowani to komfort, jaki jeszcze jakiś czas temu ciężko było sobie pozwolić. Teraz skoro historia pojazdu, jest na wyciągnięcie ręki i wystarczy nam do tego numer VIN możemy z dużym spokojem podchodzić do negocjacji. Mając tę wiedzę i będąc na poważnie zainteresowanym zakupem możemy zbić z ceny, jeśli jakiekolwiek informacje są niejasne. Nie potrzeba nam nawet specjalnego przygotowania, bo Autoraport można wygenerować mobilnie, z każdego smartforna, wystarczy dostęp do internetu. Nieważne jaką sumą pieniędzy dysponujesz, w każdym przedziale cenowym są pułapki, musisz tylko wiedzieć, jak się przed nimi uchronić. Sprzedający zawsze ma jeden cel – zarobić jak najwięcej, jeśli jest handlarzem, albo uzyskać jak największą kwotę pieniędzy z auta, którego chce się pozbyć. Mając w głowie właśnie tą chłodną kalkulację dużo łatwiej będzie nam znaleźć auto warte swojej ceny. W tym procesie, jako klient musimy być stroną rozgrywającą, tak aby nie dać się nabić w butelkę podstępnemu sprzedającemu. Działajmy więc zachowawczo, zadawajmy dużo pytań, najlepiej tak, abyśmy znali na nie odpowiedzi, a jeśli korzystamy z Autoraport.pl to żadne, niewygodne odpowiedzi się przed nami nie ukryją. Działajmy na własną rękę i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania nawet przy zakupie samochodu.

Sprawdź VIN a prawdziwa historia pojazdu będzie dla Ciebie jasna, z taką wiedzą nie dasz się oszukać żadnemu handlarzowi.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!