Polacy kupują więcej aut niż w zeszłym roku

Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł zaskakujące statystyki rejestracji nowych aut. Ich liczba wzrosła o 12,7 w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Skoda Superb 1.8 TSIWięcej rejestracji nowych aut

Od stycznia zarejestrowano w naszym kraju prawie 77 300 nowych samochodów. Ponad dwunastoprocentowy wzrost jest jednym z najlepszych wyników w Europie, gdzie wciąż kupuje się więcej nowych aut (dopiero 21. miejsce Polski w UE), ale statystyki spadają bądź rosną wolniej. Jeszcze lepszy wynik Polska osiągnęła w pierwszych dwóch miesiącach, gdy wzrost w stosunku do roku 2011 wynosił około 15 %. W marcu koniunktura osłabła, ale nieznacznie.

Dlaczego statystyki się poprawiają?

Nie ma z czego się cieszyć

Mimo wszystko lepsze statystyki nie powinny napawać optymizmem. Wzrost opiera się na porównaniu z wynikami zeszłorocznymi, które w naszym kraju były wyjątkowo słabe. Wszystko za sprawą wprowadzonych wraz z 1 I 2011 roku zmian w przepisach podatkowych, dotyczących odliczania podatku VAT od tzw. aut z kratką. Fatalne wyniki odnotowano w pierwszym kwartale 2011 roku, za to ostatnie miesiące roku 2010 były niemal rekordowe pod względem sprzedaży.

Toyota Yaris HSDMało prawdopodobne, aby niezła koniunktura z pierwszych miesięcy utrzymała się. Wiele rejestracji ma związek z wprowadzonymi przez importerów promocjami i rabatami na auta z poprzedniego rocznika. Klienci indywidualni stanowili w marcu zaledwie 46 % wszystkich nabywców. Negatywnie na koniunkturę wpływają rosnące koszty życia, galopujące ceny benzyny. Niepewna przyszłość gospodarki skłania ludzi do wstrzymywania się z zakupem nowych samochodów.

Opel MerivaRanking najczęściej wybieranych marek

Skoda trzyma się mocno

Najczęściej kupowanymi samochodami w Polsce nadal niezmiennie są produkty marki Skoda. 9 900 rejestracji to ponad 17-procentowy wzrost względem ubiegłego roku. Nic nie wskazuje na to, by ktoś był w stanie zagrozić pozycji czeskiej marki. Cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów flotowych. W tym roku wyniki mogą jeszcze się poprawić, gdyż Skoda wprowadzi do sprzedaży miejski model Citigo. Prawdopodobnie na naszym rynku pojawi się też nowy sedan, prezentowany na innych rynkach jako MissionL.

Drugie miejsce w Polsce zajmuje Toyota. Zarejestrowano dotąd 6 400 egzemplarzy. Japońska marka także notuje wzrost (ponad 14%). Powodem mocnej pozycji marki jest udana akcja wyprzedażowa i sukces modelu Avensis po modernizacji.

Volkswagen Up!Duży wzrost Volkswagena, spadek Opla

Trzecią lokatę w pierwszym kwartale 2012 r. zajął Volkswagen (5 600 rejestracji). Marka odnotowała bardzo wysoki wzrost – ponad 60%. W bieżącym roku koniunktura może się poprawić za sprawą wprowadzenia taniego modelu Up!, któremu część popularności w miesiącach letnich może odebrać Skoda Citigo.

Czwarte miejsce zajmuje Opel, który sprzedał 200 aut mniej niż Volkswagen i w przeciwieństwie do niego zanotował spadek (5%). Częściowo można to tłumaczyć wzrostem popularności, należącego do tego samego koncernu, Chevroleta. Kolejne miejsca należą do Forda, Hyundaia, Fiata, Kii, Nissana i wspomnianego Chevroleta.

źródło: SAMAR


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!