Elektryczny VW Golf Blue E-motion

Pierwszym w pełni elektrycznym Volkswagenem, który pojawi się w 2013 roku, będzie VW Golf Blue E-Motion. Kiedy patrzymy na samochód z zewnątrz trudno się domyślić, że pod maską kryje się silnik elektryczny.

Golf Blue E-Motion posiada silnik elektryczny, który pozwala mu rozwijać moc 115 KM, a auto można rozpędzić do 140 km/h. Samochód posiada dwa akumulatory litowo-jonowe o pojemności 26,5 kWh, które umieszczone są pod podłogą bagażnika, przy podwoziu oraz w środkowym tunelu. Akumulatory mają dodatkowy system chłodzenia, dzięki temu cały czas znajdują się w odpowiedniej temperaturze. Przy jego systemie zasilania elektryczny Golf przyspiesza do 100km/h w 11,8 sekundy i przy takim zasilaniu jest w stanie pokonać 150 kilometrów.

Nowy „ekologiczny” Golf mimo napędu elektrycznego jest pełnowartościowym pięcioosobowym samochodem. Odróżnia go zapewne masa, ponieważ jest cięższy od klasycznego Golfa o ponad 200 kg. Nie oznacza to jednak, że jest mniej dynamiczny i zastosowanie napędu nowej generacji nie zabierze nam przyjemności prowadzenia auta. Niestety jeśli chcielibyśmy poruszać się szybciej, automatycznie zmniejsza się nam zasięg, który możemy pokonać. Ładowanie nowego modelu trwa 7 godzin z gniazdka 230V, więc dopóki akumulatory nie będą bardziej wydajne i tańsze, samochody elektryczne i ich ceny się nie zmienią.

VW przed rozpoczęciem produkcji w 2013 roku zamierza rozpocząć badania na prototypach w 2011 roku.

Samochody z napędem elektrycznym są przyszłością motoryzacji, ale tylko kiedy będziemy w pełni umieli wykorzystać energię przyjazną dla środowiska do eksploatacji tego rodzaju samochodów, przejdziemy do następnej ery użytkowania samochodów.

Zdjęcia: autoguide.com


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!