Pivo z prądem od Nissana

Na zbliżających się targach motoryzacyjnych w Tokio, Nissan zaprezentuje trzecią już generację elektrycznego pojazdu – Pivo 3. Najnowsza odsłona fantazyjnego modelu najbardziej ze wszystkich przypomina samochód…

Nissan Pivo 3 i mali poprzednicy

Nissan PivoPierwsza generacja zabawnego auta zadebiutowała w 2005 r. w Tokio. Pivo przykuł uwagę publiczności bajkowymi kształtami nadwozia i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami technicznymi. Był napędzany energią elektryczną z baterii litowo-jonowej. Najciekawszą innowacją był fakt nieposiadania przez Pivo biegu wstecznego. Nie był on potrzebny ze względu na obrotową kabinę, umożliwiającą zawracanie w miejscu.

Pivo 1 zadebiutował w 2005 r., Pivo 2 w 2007 r.

Nissan PivoW 2007 r., także podczas targów motoryzacyjnych w Tokio, Nissan zaprezentował Pivo 2. Samochód nawiązywał do poprzednika niebanalnym kształtem nadwozia. Tym razem do kulistej kabiny nie wchodziło się już po odsunięciu bocznych drzwi. Zamontowano drzwi przednie! Nissan PivoDo napędu ponownie użyto małych baterii litowo-jonowych. O ile Pivo 1 potrafił ,,tylko” zawracać w miejscu, Pivo 2 osiągnął wyższy poziom funkcjonalności. To auto, które potrafiło przemieszczać się w bok. To rozwiązanie, o którym marzy wielu kierowców co dzień szukających miejsca parkingowego w zatłoczonym mieście. Aby użytkownicy jeszcze bardziej polubili nowego Pivo, specjaliści z Nissana zamontowali w nim…dodatkowego pasażera. To robot Robotic Agent. Kierowca mógł rozmawiać z sympatycznym, elektronicznym stworkiem o sytuacji na drodze, parametrach jazdy a nawet znajdujących się w pobliżu miejscach parkingowych.

Pivo 3 – najpoważniejszy z braci

Nissan Pivo 3Nissan Pivo 3 przypomina samochody elektryczne, obecnie produkowane przez inne marki samochodowe. Nadwozie jest stylistycznie nietypowe, ale daleko mu do oryginalności poprzedników. Samochód ma duży promień skrętu, ale nie potrafi zawracać w miejscu. Do jego możliwości nie można zaliczyć także jazdy bokiem. Mimo to parkowanie ma być jeszcze łatwiejsze dla kierowcy. Koncept Nissana parkuje po prostu sam. Do napędu posłużyć mają cztery małe silniki elektryczne (każdy na jedno koło). W środku, podobnie jak w poprzednich Pivo, mogą podróżować maksymalnie 3 osoby (układ 1+2). Innowacją jest możliwość kontrolowania auta na odległość, za pomocą smartfona. Samochód może sam opłacić parking i dotrzeć we wskazane miejsce. Ta mała realna wizja może zostać zrealizowana do 2020 r. Do tego czasu Nissan zobowiązał się do wprowadzenia do produkcji seryjnej modelu Pivo 3 lub jemu podobnego.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!