Nowy Dodge Viper – nareszcie jest!

Fani legendarnego Dodge’a Vipera długo musieli czekać na premierę kolejnej generacji. Opłaciło się. Na trwających targach motoryzacyjnych w Nowym Yorku zaprezentowano właśnie najnowszą wersję supersamochodu. Oto nowy SRT Viper.

Dodge Viper – trochę historii

Pierwszy supersamochód oznaczony nazwą Viper miał swoją premierę w 1991 r. Jego twórcą był koncern Chrysler. Sercem dwuosobowego auta o nowoczesnym, niespotykanym designie był nietypowy silnik. To konstrukcja pochodząca z…ciężarówki. Jednostka okazała się zbyt ciężka, by wstawić ją pod maskę auta osobowego. Na szczęście wówczas pod skrzydłami koncernu Chrysler, znajdowało się jeszcze Lamborghini, które dokonało modyfikacji żeliwnego bloku silnika i głowicy. Zastosowano stopy aluminium. Nieprawdopodobny silnik V10 o pojemności 8.0 l po zmianach ważył 323 kg i generował  moc 400 KM. Firma postulowała wprowadzenie dalszych modyfikacji nietypowej dla małego samochodu jednostki, ale Chrysler nie zgodził się na to w obawie o zbyt duże koszty produkcji.

(Dodge) SRT Viper Pierwszy Viper imponował futurystycznym nadwoziem. Szybko stał się ikoną amerykańskiej popkultury. Doskonale oddawał ducha tamtejszej motoryzacji. Jak przystało na samochód sportowy, jego wyposażenie było dość spartańskie. Priorytetem dla konstruktorów były osiągi. A te imponowały – 4,6 s do 100 km/h i maksymalna prędkość 264 km/h. Wszystko przy niemoralnie wysokich rezultatach spalania – nawet 20 l na 100 km. Viper był produkowany aż do 2010 roku. Przez lata powstało wiele nowych wersji. Moc i osiągi wciąż wzrastały. Phase II Viper czwartej generacji generował już 600 KM.

Nowy Viper – największa premiera New York International Auto Show 2012

Viper z logiem SRT

Nowy York stał się areną długo wyczekiwanej premiery najnowszej, piątej już generacji, Vipera. Tym razem nie będzie ona sygnowana marką Dodge’a, ale SRT – niedawno utworzonej nowej, sportowej części grupy Chryslera.

Sylwetka nowego Vipera nie zadziwia już tak, jak w momencie premiery pierwszej generacji, ale nadal zapiera dech w piersiach miłośników sportowej jazdy. Nadwozie wyróżniają z tłumu symetryczne przetłoczenia na długiej masce oraz konstrukcja dachu. Duża tylna szyba ma unikalny kształt. Obecność wielu przetłoczeń ma znaczenie nie tylko dla wyglądu samochodu. Współczynnik oporu powietrza nowego Vipera to doskonałe 0,364.

(Dodge) SRT Viper Odpowiednie właściwości jezdne zapewnić mają dokonane modyfikacje układu kierowniczego, dwa tryby pracy zawieszenia (Street i Track), szerszy rozstaw kół i niemal idealne rozłożenie masy w stosunku 51:49. Włókno węglowe i aluminium to przepis na osiągnięcie jak najniższej masy nowej generacji supersamochodu. Nadal wynosi ona ponad 1,5 tony, ale jest o 50 kg niższa niż w przypadku poprzedniego Vipera.

Jeszcze więcej mocy – silnik 8.4 649 KM w nowym Viperze

Długość maski Vipera to nie wymysł stylistów. Kryje się pod nią olbrzymi motor wolnossący V10 o pojemności 8.4 litra i mocy 649 KM. Jednostka generuje maksymalny moment obrotowy na poziomie 813 Nm. Za przenoszenie napędu na tylne koła odpowiada sześciobiegowa skrzynia manualna. Układ wydechowy Vipera został zakończony dwoma wylotami po bokach pojazdu. Maksymalna prędkość to niebotyczne 331 km/h.

(Dodge) SRT Viper Bogate wyposażenie SRT Vipera

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy wyposażenie samochodów sportowych ograniczało się do foteli, kierownicy i drążka zmiany biegów. Nowy Viper będzie posiadał system multimedialny, zapewniający dostęp do szeregu udogodnień oraz usług. Duży wyświetlacz dotykowy (8,4”) pozwala na łatwe korzystanie z radia, nawigacji, klimatyzacji i telefonu, zapisywanie osiągnięć i wyników z toru. Z poziomu kierownicy będzie można obsługiwać sportowy system Launch Control. W ofercie znajdzie się zestaw audio z 18 głośnikami.(Dodge) SRT Viper - silnik

SRT Viper wkrótce w sprzedaży

W Nowym Yorku zaprezentowano także sportową odmianę Vipera – GTS-R. Zapowiedziano, że wkrótce wystartuje ona w klasie GT rajdu American Le Mans Series. Sprzedaż Vipera w USA powinna rozpocząć się tuż po zakończeniu targów.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!