Modernizacja flagowych modeli Volvo

Najdroższe modele Volvo zostały nieco zmodernizowane. Najmocniejszy, podwójnie doładowany diesel otrzymał dodatkowe 10KM i osiąga moc 215 KM – to nieco mniej niż oferuje niemiecka konkurencja. Jednak nowe modele S80, V70, XC70 kuszą również nowym wnętrzem z interfejsem Volvo Sensus. Czy to wystarczy aby pokonać niemieckich konkurentów?

Modernizacja Volvo V70, XC70 oraz S80, to kolejny krok w kierunku ujednolicenia gamy modelowej samochodów Volvo. Teraz już nie tylko nowe S60, V60 i XC60 będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz multimediów. Modernizacja następnych modeli, to kolejny krok do przodu w naszych dążeniach, by stać się marką, która najlepiej rozumie potrzeby nabywców nowoczesnego, prestiżowego samochodu – powiedział Stefan Jacoby, Prezes Volvo Car Corporation.

Volvo Sensus – ergonomia i nowoczesne technologie

W interfejsie komunikacji samochodu z kierowcą Volvo Sensus wszystkie informacje prezentowane są na pięciocalowym lub siedmiocalowym kolorowym wyświetlaczu w środkowej części konsoli centralnej. Ekran umieszczono na tyle wysoko, by kierowca łatwo mógł kontrolować, to co się dzieje na ulicy.

Interfejs Sensus umożliwia kierowcy dostęp do wszystkich ustawień samochodu – a w tym konfiguracji systemu Pedestrian Detection, City Safety, Driver Alert System i Active Cruise Control. Za pomocą układu można również sterować ustawieniami świateł, lusterek bocznych, klimatyzacji oraz centralnego zamka. Jednak oprócz ustawień stricte technicznych, kierowca ma dostęp do zarządzania systemem audio, nawigacją, ustawieniami telefonu, kamery cofania, odtwarzacza DVD i telewizji cyfrowej.

Udoskonalono także połączenie Bluetooth, które obecnie umożliwia na tzw. streaming muzyki z odtwarzacza wyposażonego w technologię Bluetooth. Volvo jest jedyną marką, która oferuje streaming muzyczny Bluetooth we wszystkich swoich samochodach.

Pedestrian Detection, City Safety oraz Adaptive Cruise Control

Układ wykrywania pieszych z pełnym automatycznym hamowaniem – Pedestrian Detection, zaprezentowany wcześniej w modelach S60, V60 i XC60, jest obecnie dostępny w modelach V70, XC70 i S80. Pedestrian Detection przy pomocy radaru i kamery monitoruje zachowanie pieszych przed samochodem. System początkowo ostrzega kierowcę, by zahamował lub ominął pieszego. Jeśli kierowca nie reaguje, samochód automatycznie zaczyna hamować z pełną siłą, zanim zderzenie będzie nieuniknione. Dzięki automatycznemu hamowaniu w pewnych okolicznościach przy prędkości do 35 km/h można uniknąć zderzenia.

Ponadto w wyposażeniu standardowym znajdzie się system City Safety w standardzie we wszystkich trzech modelach. System ten jest w stanie ograniczyć skutki wypadku lub całkowicie uniknąć uderzenia w tył poprzedzającego pojazdu przy prędkościach poniżej 30 km/h. City Safety obserwuje pojazdy przy pomocy czujnika laserowego wbudowanego w przednią szybę na wysokości wstecznego lusterka. Samochód automatycznie hamuje, jeśli kierowca nie zareaguje na czas, gdy samochód znajdujący się przed pojazdem zwolni lub zatrzyma się – lub jeśli kierowca zbyt szybko zbliża się do obiektu.

Lepsze osiągi oraz niższe zużycie paliwa

Nowe Volvo V70, XC70 i S80 to pierwsze samochody z gamy modeli Volvo wyposażone w nowe wersje pięciocylindrowych silników turbodiesela D5 i D3, o lepszych osiągach. Silnik D5 został zmodernizowany i obecnie osiąga 215 KM, a jego moment obrotowy wynosi 440 Nm. Dodatkowo udało się zmniejszyć zużycie paliwa. Dla Volvo S80 z silnikiem D5 i manualna skrzynią biegów spalanie wynosi zaledwie 4,9 l/100 km (w cyklu mieszany), przy emisji 129 g C02 na kilometr.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!