Nawigacja na telefon komórkowy – wady i zalety

Telefony komórkowe już dawno przestały pełnić jedynie podstawowe funkcje, takie jak wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości SMS. Dziś każda funkcjonalna komórka musi posiadać szereg funkcji i aplikacji. Wśród nich, jedną z najpopularniejszych jest nawigacja GPS. Czy komórki są w stanie zastąpić w tej dziedzinie tradycyjne urządzenia nawigacyjne?

Nawigacja na komórkę – nie mamy nic do stracenia

Google Maps NavigationDo prawidłowego korzystania z programów nawigujących niezbędne jest posiadanie modułu GPS. Wszystko jedno, czy będzie on zainstalowany w niezależnym urządzeniu, czy też w telefonie komórkowym. Wielu kierowców nie ufa ,,komórkowym” nawigacjom, ponieważ uważa, że cechują się one niższą wydajnością i funkcjonalnością. W rzeczywistości niewiele zależy od samego sprzętu. Naczelną rolę odgrywa oprogramowanie, które to korzysta z sygnału GPS i ustala trasę na podstawie posiadanych map. Niektóre programy do korzystania z nawigacji w telefonie są darmowe, inne trzeba po prostu kupić. Te darmowe często wymagają stałego połączenia z Internetem, co generuje koszty. Kupując w sklepie urządzenie do nawigacji, płacimy nie tylko za sam sprzęt, ale także za zainstalowany w nim program. Osoby posiadające telefon z GPS nie muszą martwić się o sprzęt a jedynie o wybór odpowiedniego oprogramowania. Niektóre aplikacje warto przetestować więc w komórce, zanim zdecydujemy się na zakup ,,prawdziwej” nawigacji. Dla większości użytkowników polskich dróg, nawigacja w telefonie komórkowym w zupełności wystarczy.

Mapy do nawigacji wymagają sporej ilości pamięci

NokiaTym, co często ogranicza posiadaczy telefonów komórkowych z GPS jest stan pamięci ich urządzeń. Nie wszystkie telefony są wyposażone w slot, umożliwiający instalację zewnętrznej karty pamięci. Możliwość instalacji karty o pojemności np. 2 GB nie zawsze jest wystarczająca. Najlepsze nawigacje zewnętrzne posiadają slot na kartę 16 GB lub więcej. Po co aż tak dużo pamięci? Chodzi oczywiście o mapy, które zajmują sporo miejsca. Sama mapa Polski nie ,,waży” wiele i spokojnie zmieści się w tradycyjnej komórce. Co innego, jeśli chcemy podróżować po całej Europie. Wtedy lepiej posiadać dobre (czyt. pojemne) urządzenie nawigacyjne lub…bardzo dobry telefon komórkowy.

Który program wybrać?

Navi ExpertNawigacja w telefonie ma swoje niepodważalne zalety. Najważniejszą z nich jest oczywiście mobilność. Telefon komórkowy większość ludzi nosi przy sobie na co dzień. Znalezienie odpowiedniej trasy, nawet podczas pieszej wędrówki po mieście nie wymaga więc wcześniejszego planowania eskapady. Telefon może uratować nas, gdy niespodziewanie zgubimy właściwą drogę lub poszukujemy konkretnego lokalu, czy punktu. Samo posiadanie komórki z modułem GPS nie wystarczy jednak do prawidłowego korzystania z nawigacji. Musimy wybrać odpowiedni program. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych na naszym rynku nawigacji, przeznaczonych do telefonów komórkowych.

Ovi Maps – darmowa dla wybranych

Nawigacja Ovi Maps jest dostępna w niektórych telefonach marki Nokia

nokia Ovi MapsOvi Maps to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy nigdy nie korzystali z nawigacji GPS i chcą się przekonać, czy takie rozwiązanie naprawdę jest przydatne. Najważniejszą cechą Ovi jest to, że to program darmowy. Niestety póki co tylko dla posiadaczy wybranych telefonów marki Nokia. Program może być zainstalowany w telefonie już w momencie zakupu. Użytkownik musi jedynie za pomocą komputera i aplikacji Nokii pobrać interesujące go mapy, które następnie należy umieścić na karcie pamięci telefonu (niektóre telefony wyposażone w Wi-Fi nie potrzebują komputera). Także za aktualizację map nie trzeba płacić. Sam proces korzystania z nawigacji może narazić użytkownika na minimalne koszty (telefon posiłkuje się Internetem ustalając aktualną pozycję). Można je jednak zredukować do zera, odznaczając odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. Wielu użytkowników chwali Ovi Maps za dokładność i precyzję w wyszukiwaniu ulic. Program ma jednak często problemy z odnajdywaniem dokładnych adresów. Jak na darmowy jest jednak bardzo użyteczny i funkcjonalny, choć raczej do jazdy samochodem niż pieszych wędrówek po mieście (problemy z rzetelnym ustaleniem odległości od celu).

Navi Expert – po pierwsze dostępność

Program Navi Expert można przez siedem dni wypróbować za darmo

Navi ExpertPierwszą i najważniejszą zaletą nawigacji Navi Expert jest jej dostępność. Program ten bez problemu możemy zainstalować na wielu telefonach, posiadających popularne systemy operacyjne – Android, Windows Mobile, Symbian, Bada, czy BlackBerry. Co więcej, można z niego korzystać nawet nie posiadając żadnego systemu (aplikacja Java). Niestety nie jest darmowy, ale cena abonamentu nie jest wysoka. Poza tym można wykupić go np. na tydzień, by nie płacić wtedy, gdy nie korzystamy z nawigacji (pierwsza próba jest darmowa przez siedem dni). Navi Expert potrzebuje Internetu, aby aktualizować dane o obecnym stanie dróg. Mimo wszystko jest to zaleta, ponieważ dzięki tej funkcji można ominąć korki, docierając do celu bocznymi drogami. Nawigacja jest precyzyjna i rzadko się gubi. Jest uważana za najlepszą dostępną na telefonach z systemem operacyjnym Android. Pozwala wykorzystać możliwości tego systemu, umożliwiając m.in. głosowe wybieranie adresu.

Google Maps Navigation – GPS Google’a nareszcie w Polsce

Nawigacja Google’a jest popularna za granicą

Google Maps NavigationGoogle dodało niedawno do oferowanych od dawna na polskim rynku, map, aplikację GPS. Jest ona popularna na świecie i stworzona po to, by optymalnie wykorzystać możliwości systemu operacyjnego Android. Niestety jest dostępna tylko w tym systemie. Użytkowników programu Google’a zniechęca fakt, iż do jego działania potrzebne jest połączenie z Internetem. W efekcie korzystanie nie jest tanie i nie będzie dopóki zmianie nie ulegną ceny Internetu mobilnego w Polsce. W kwestii funkcjonalności Google Maps GPS dorównuje poziomem konkurentom. Niestety ma problemy w niektórych miastach i mniejszych miejscowościach, które wciąż nie zostały optymalnie zeskanowane przez Google. Te zeskanowane jakiś czas temu, zwykle nie są w pełni zaktualizowane.

Auto Mapa – lider na Windows Mobile

Jedną z niewielu wad Auto Mapy jest jest niekompatybilność z popularnym systemem Android

Auto MapaProgram Auto Mapa doskonale sprawuje się w niezależnych nawigacjach GPS. Niestety w przypadku telefonów komórkowych, dostępny jest tylko dla posiadaczy systemów operacyjnych firmy Microsoft (głównie Windows Mobile). Efekt pracy polskich programistów jest przez to bardzo ograniczony i powoli zaczyna przegrywać z konkurencją. Telefony z Windowsem firm takich jak HTC, Samsung, czy Asus są mniej popularne niż większość współpracujących z systemem Andorid. Producent zapowiada wypuszczenie na rynek wersji, działającej z tym systemem, ale moment premiery może nadejść za późno, gdyż konkurencja z Navi Expertem na czele wciąż udoskonala swoje produkty. Podstawową zaletą Auto Mapy jest jest niezależność od Internetu. Program nie potrzebuje sieci, aby precyzyjnie wyznaczać trasę i prowadzić do celu. Rzadko się myli. Gwarantem poprawności jego działania jest częste wgrywanie aktualizacji. Niestety program jest drogi – około 175 zł z mapą Polski.

Sygic – ofensywa na Androida

Sygic Aura i Sygic Mobile Maps

Sygic AuraFirma Sygic wypuściła na rynek programy, których główną zaletą jest dostępność na większości systemów operacyjnych. Podobnie jak w przypadku Auto Mapy, Sygic Aura i Mobile Maps nie potrzebują połączenia z Internetem podczas korzystania z GPS. Programy czytają z map, które są dokładne i rzadko sprawiają problemy. Oprócz prostego prowadzenia z punktu A do punktu B, programy mają kilka funkcji, które podobają się wymagającym klientom. Należą do nich m.in. akceleracja 3D, wybieranie głosowe, wybór spośród kilku lektorów (m.in. Krzysztof Hołowczyc i…Czesio). Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z połączenia z siecią, program może pobierać aktualne dane o korkach i utrudnieniach ruchu. Sygic Mobile Maps z mapą Europy kosztuje 139 zł, Aura jest o 40 zł droższa.

Z telefonem trafisz do celu

Przedstawione wyżej nawigacje to tylko niektóre programy dostępne w telefonach komórkowych. Jaka jest różnica pomiędzy korzystaniem z systemu GPS w komórce i w niezależnym urządzeniu? Tak naprawdę niewielka. Stare przysłowie mówi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ten stereotyp niekoniecznie sprawdza się w dziedzinie nawigacji w telefonach komórkowych. W tym przypadku są one równie funkcjonalne jak urządzenia przeznaczone tylko do nawigowania. Poza tym koszt obu urządzeń jest wysoki. Jeśli nie korzystamy z nawigacji codziennie, warto spróbować uruchomić ją na komórce, którą i tak posiadamy, zanim zdecydujemy się na zakup kolejnego, drogiego urządzenia.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!