Ford Evos Concept – manifest futurystyczny

Evos Concept to nowy projekt Forda, który zostanie zaprezentowany podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej (IAA) we Frankfurcie. Ultranowoczesny wygląd samochodu ma być zapowiedzią poważnych zmian w stylistyce pojazdów marki. Evos prezentuje nowe, jeszcze bardziej odważne oblicze konwencji kinetic design. 

Evos to ewolucja

Ford EvosFord Evos jest samochodem koncepcyjnym, który najprawdopodobniej nigdy nie wejdzie do produkcji seryjnej. Jednak już w przyszłym roku, w salonach firmy ukazać się ma pierwsze auto, stworzone z wykorzystaniem zaprezentowanych na przykładzie Evosa technologii oraz elementów nadwozia i wnętrza. Koncept Forda prezentuje się niezwykle dynamicznie dzięki opadającej ku tyłowi linii dachu, licznym przetłoczeniom po bokach pojazdu, okalającym wnęki na koła oraz agresywnemu przodowi. Unoszące się ku górze reflektory LED mają niebanalny kształt. Charakterystyczny dla Forda grill w kształcie sześciokąta, został podniesiony nieco wyżej niż w innych modelach. Nowoczesne rozwiązania stylistyczne nie wynikają jedynie z chęci poprawienia wyglądu pojazdu. Evos ma być przede wszystkim aerodynamiczny. Minimalny opór powietrza i sprawiająca wrażenie niezwykle lekkiej sylwetka, jeszcze mocniej podkreślają dynamikę auta. Unoszone do góry drzwi to projekt odważny i efektowny, jednak chyba zbyt nieproporcjonalnie drogi wobec swojej praktyczności, aby miał stać się elementem wyposażenia seryjnie produkowanych samochodów.

Kosmiczne wnętrze

W środku Evos prezentuje się niemniej niebywale, co na zewnątrz. Okrągła kierownica to zdaniem projektantów Forda przeszłość. Większość przycisków a nawet klamki w drzwiach posiadają ostre kształty. Panel rozbito na dwie części. Po prawej stronie fotela kierowcy umieszczono button ,,power” oraz wybór trybów jazdy. Klimatu nowoczesności nadaje Evosowi podświetlenie przycisków w kilku odcieniach koloru. Kokpit wieńczą duże, wyraziście zarysowane zegary.

Ford Evos – jeszcze samochód?

Aż trudno uwierzyć w opisane przez producenta możliwości nowego modelu koncepcyjnego. System personalizacji samochodu daleko wykracza poza teraźniejsze wyobrażenia na temat motoryzacji. Po odpowiednim Ford Evosskonfigurowaniu Evos będzie rozpoznawał kierowcę oraz dostosowywał się do jego nawyków i stylu jazdy. Korzystając z łączności bezprzewodowej będzie mógł pobrać plan dnia właściciela z jego Smart Phone’a i w odpowiednim czasie odpowiednio nagrzać bądź schłodzić wnętrze pojazdu. Gdyby Evos wszedł do produkcji, jego użytkownicy nie musieliby martwić się o warunki jazdy. Samochód może w razie potrzeby pobrać informacje na temat stanu dróg oraz pogody. W obawie o stan zdrowia właściciela, siedzenia Evosa mogą podczas podróży monitorować jego tętno a system filtracji dbać o odpowiedni skład chemiczny powietrza w kabinie. Stan psychofizyczny kierowcy przekłada się na możliwości jezdne auta. Samochód może na przykład nie pozwolić zmęczonemu lub choremu kierowcy na bardzo szybką jazdę.

Silnik Evosa – oczywiście hybrydowy

Układ napędowy fordowskiego prototypu pozwala na jednoczesne korzystanie z silnika spalinowego oraz elektrycznego, jak i wykorzystywanie tylko jednego z nich. Wyboru trybu jazdy, Evos może dokonać samodzielnie, korzystając z bazy danych. W razie potrzeby może zacząć oszczędzać energię i zmniejszać emisję dwutlenku węgla. Dokładne dane na temat jednostek napędowych Evosa nie zostały jak dotąd oficjalnie przedstawione. Wiadomo tylko, zasięg auta napędzanego hybrydą, wynosić będzie aż ok. 800 km.

Kiedy premiera?

Ford EvosFord Evos zostanie zaprezentowany podczas wrześniowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Premiera tego koncepcyjnego auta jest istotna przede wszystkim ze względu na zapowiedzi Forda, dotyczące użycia prezentowanych technologii w samochodach, które wejdą do produkcji seryjnej. Prawdopodobnie pierwszym autem, które będzie miało w sobie ,,coś z Evosa” będzie odświeżony Ford Fusion. Fusion będzie mieć swoją premierę już na początku przyszłego roku.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!