Design i niezawodność – Alfa Romeo i Mazda zbudują roadstera!

Ta wiadomość może zdziwić zarówno miłośników włoskiej, jak i japońskiej motoryzacji. Alfa Romeo i Mazda łączą siły. Firmy zbudują razem roadstera, który będzie jednocześnie następcą poprzedniej generacji MX-5 jak i Spidera.

Fiat i Mazda będą współpracować

Alfa Romeo Spider, Mazda MX-5

Fani Mazdy i Alfy od lat czekają na nowego roadstera

Grupa Fiata i Mazda to dwa zupełnie różne motoryzacyjne światy. Jest jednak coś, co te marki łączy –  wspólny problem z roadsterem. Zarówno fani Mazdy jak i Alfy Romeo, od kilku już lat czekają na nową generację sportowych aut, pozbawionych dachu. Każde kolejne duże targi motoryzacyjne przynoszą rozczarowanie. Mazda wciąż proponuje kolejne wersje limitowane obecnej generacji MX-5, za to Spidera wcale nie ma już w sprzedaży (wycofany w 2010 r. Spider Nuova był pozbawioną dachu odmianą Brery).

Firmy postanowiły połączyć siły i zaangażować się w produkcję nowego auta. Roadster będzie miał więcej wspólnego z Mazdą niż z Fiatem, ponieważ konstrukcja bazować będzie na nowej MX-5. Nowy Spider (jeśli taka właśnie będzie oficjalna nazwa) nie będzie jednak technologicznym klonem japońskiego samochodu. Pod maską każdego modelu pojawią się silniki producenta. Napęd przenoszony będzie na tylne koła.

Silniki Mazdy w MX-5, silniki Fiata w Spiderze

Design samochodów też będzie się różnił. Nadwozie i wnętrze ma zachować charakter marki, spod której znaku będzie wywodził się roadster. Prawdopodobnie MX-5 będzie więc bardziej stonowany i ascetyczny. Alfa może skorzystać z projektu studia projektowego Pininfarina, która już jakiś czas temu zasugerowała jak powinien wyglądać następca Spidera. Niewykluczone jednak, że stylistycznie włoski roadster będzie nawiązywał do sportowego 4C, które już wkrótce pojawi się na rynku.

Oficjalne podpisanie współpracy powinno nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku. Auta mają być produkowane w zakładach w Hiroshimie, prawdopodobnie od 2015 r.

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!