Prawo jazdy – już nie będzie tak łatwo go zdobyć!

Osoby, u których stwierdzono padaczkę, nie dostaną prawa jazdy. To jedna ze zmian, jakie nadchodzą w przepisach dotyczących egzaminów na prawo jazdy.

Zmiany w przepisach mają przede wszystkim dotyczyć badań lekarskich dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Kogo dotyczyć będą zmiany? Nowelizacja ma regulować sposób oceny stanu zdrowia osób chorych na cukrzycę i padaczkę, które już mają prawo jazdy albo dopiero będą się o nie ubiegać.

Cukrzycy będą musieli przedstawić opinię diabetologa, przeprowadzać badania kontrolne oraz wykazać, że mają świadomość ryzyka i zagrożeń związanych z chorobą.

Zmiany mają też dotyczyć osób, u których zarówno stwierdzono padaczkę i przyjmują leki przeciwpadaczkowe, jak i tych, którzy już przestali się leczyć. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które miały napad padaczkowy w ciągu ostatnich dwóch lat, będą miały bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu. Ponowne ubieganie się o prawo jazdy albo przedłużenie okresu jego ważności możliwe będzie po przedstawieniu opinii neurologicznej, potwierdzającej brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Po tym okresie konieczne będą badania kontrolne co pół roku przez okres dwóch lat, następnie co rok przez kolejne trzy lata, a potem w zależności od wskazań lekarskich.

Osoby, które będą ubiegać się o uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym, autobusem albo tramwajem, w tym kierowcy zawodowi, u których kiedykolwiek rozpoznano padaczkę, nie będą w ogóle uznane za zdolne do kierowania pojazdami.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!