Jedzenie w czasie jazdy może cię zabić!

Kierowcy, którzy jedzą bądź piją podczas prowadzenia samochodu, są nawet dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko wypadku. Badania wykazują, że jedzenie i picie w trakcie jazdy może dekoncentrować bardziej niż rozmawianie przez telefon komórkowy!

Jedzenie i picie w czasie jazdy skupia uwagę 1,7% kierowców uczestniczących w wypadkach drogowych, podczas gdy w przypadku kierowców używających telefonów komórkowych liczba ta wynosi 1,5%. Jakiekolwiek rozproszenie uwagi podczas jazdy może mieć groźne skutki, a jedzenie lub picie z pewnością wpływa na obniżenie koncentracji.

Tymczasem jak wykazują badania, do jedzenia lub picia napojów podczas jazdy przyznaje się więcej niż połowa kierowców! Nie ma uregulowań prawnych zabraniających jedzenia i picia podczas jazdy, tak jak to jest w przypadku korzystania z telefonów komórkowych, które można używać jedynie z zestawem głośnomówiącym. Na przykład samo odkręcanie butelki sprawia, że odrywana jest przynajmniej jedna ręka od kierownicy. Pijąc napój z puszki czy butelki, kierowca unosi głowę zazwyczaj lekko ku górze, a to oznacza, że w takiej sytuacji nie dość, że prowadzi samochód jedną ręką, to jeszcze odrywa wzrok od tego, co dzieje się na drodze. I nawet jeśli w tym czasie kierowca zwolni, wciąż nie będzie w stanie prawidłowo i odpowiednio szybko zareagować w sytuacji zagrożenia.

Podczas dłuższych podróży służbowych, albo wakacyjnych, warto robić krótkie przerwy, właśnie na posiłek. Należy przy tym pamiętać, że niewskazane jest prowadzenie samochodu zaraz po obfitym posiłku, ponieważ może to powodować senność i wpływać negatywnie na koncentrację kierowcy. Mimo tego, że nie ma żadnych uregulowań odnośnie picia bądź jedzenia przez kierowcę, należy samemu tego pilnować. Udowodnijmy, że nie musi określać tego prawo. Chcemy ugasić pragnienie bez wysiadania z samochodu? Napijmy się wody w czasie postoju na światłach, chcemy coś zjeść – zróbmy jednak krótką przerwę. Odpowiedzialny kierowca zawsze wie, jakie sytuacje mogą okazać się tragiczne w skutkach.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!