Wszystkich Świętych – trudny czas dla kierowcy

Święto zmarłych i weekend je poprzedzający jest jednym z najtrudniejszych w roku okresem dla kierowców. Najbardziej na drodze powinni tego dnia uważać doświadczeni kierowcy. Często lata praktyki nie wystarczą, niezbędna jest stała koncentracja.

Zabójczy weekend

W ubiegłym roku Wszystkich Świętych wypadało w poniedziałek, dzięki czemu ruch drogowy rozłożył się na trzy dni weekendowe. Mimo to na drogach zginęło w tym czasie 39 osób a aż 532 zostały ranne.

W miniony weekend zginęły już 42 osoby

W tym roku święto wypada we wtorek, ale wielu kierowców wyruszyło odwiedzić groby bliskich już w weekend. Statystyki są alarmujące. Od piątku do niedzieli doszło już do 295 wypadków, w których zginęły 42 osoby. To już więcej niż w zeszłym roku a dzień Wszystkich Świętych dopiero jutro. Przypuszczalnie ludzie będą odwiedzać cmentarze także w poniedziałek, gdyż wielu pracodawców przyznało pracownikom urlop, przedłużający weekend. Mimo to 1 listopada kierowcy powinni być o wiele bardziej skoncentrowani niż zazwyczaj. Dotyczy to w największym stopniu tych najbardziej doświadczonych. Tego dnia na drogi wyjeżdża zwykle wielu tzw. ,,niedzielnych kierowców”, którzy na co dzień bardzo rzadko poruszają się po drogach. Inni muszą być bardziej niż zwykle wyczuleni na nieprawidłowe lub chaotyczne zachowania niektórych użytkowników dróg. Często odpowiednio szybka reakcja może zapobiec tragedii.

Pijani kierowcy

Doświadczeni użytkownicy dróg nie mogą pozwolić sobie na brawurę lub łamanie przepisów ruchu drogowego. Siadanie za kółko po ,,kieliszku” to największa plaga polskich świąt. W ubiegłym roku policja zatrzymała 1 880 pijanych kierowców. Zatrzymani stanowią zwykle niewielki odsetek tych, którzy mimo nietrzeźwości dojechali do celu. Daje to obraz tego,  jak duża w rzeczywistości jest skala problemu. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego jak długo pozostają pod wpływem alkoholu. Skutki świątecznego spożycia mogą negatywnie wpływać na organizm kierowcy także następnego dnia. Przezorni kierowcy przed wyruszeniem w drogę po świętach, powinni zbadać swój stan alkomatem lub oszacować go z pomocą dostępnych w sieci alkomatów online.

Nowe oznaczenia w pobliżu cmentarzy

W dniu Wszystkich Świętych kierowcy nie powinni także jeździć ,,na pamięć”. Tego dnia w okolicach cmentarzy, policja często decyduje się  na reorganizację ruchu. Aby nie wjechać pod prąd, należy uważnie śledzić wszelkie oznaczenia. Jednym z głównych kłopotów kierowców jest znalezienie miejsca parkingowego. Ci, którzy korzystają z nawigacji GPS mogą sprawdzić, czy na rynku nie ukazała się aktualizacja oprogramowania  do ich urządzenia, informująca o wytyczonych parkingach oraz zmianach w ruchu wokół cmentarzy.

Tuż przed jazdą

WypadkiKierowcy powinni dokładnie zaplanować czas wyjazdu oraz powrotu do domu. Opóźniony wyjazd często powoduje nerwowe sytuacje i skłania do niebezpiecznej, brawurowej jazdy. Należy pamiętać, iż w święto zmarłych na ulicach znajdzie się wiele więcej patroli policyjnych niż zwykle. Nadrabianie spóźnienia może skończyć się więc nawet utratą prawa jazdy. W długiej trasie każdy kierowca powinien wygospodarować kilka minut czasu na przerwę regeneracyjną. Na co dzień niezdrowa kawa, tego dnia może uratować życie.

Komunikacja miejska alternatywą dla samochodu

Stresu związanego ze wzmożonym ruchem w dniu Wszystkich Świętych można uniknąć, decydując się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. W wielu miastach na ten dzień otwarto specjalne linie dowożące pasażerów w okolice cmentarzy. Warto używać samochodu tylko wtedy, kiedy jest to faktycznie niezbędne. W roku 2010 r. od 29 X do 1 XI doszło łącznie do 407 wypadków.

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!