Toyota Yaris HSD – debiut hybrydowego auta klasy B

Toyota próbuje opanować całkowicie rynek samochodów hybrydowych. Aby tak się stało, japońska marka musi podbijać swoją technologią kolejne segmenty aut. Yaris HSD jest pierwszą hybrydą w segmencie B. Zadebiutuje podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

Hybrydowy Yaris HSD

Toyota Yaris HSDRok temu, na poprzednich targach genewskich, Toyota pokazała model koncepcyjny hybrydowego Yarisa. Teraz na swój debiut czeka już wersja produkcyjna. Samochód nie powinien znacząco różnić się od konceptu. Kształty nadwozia przywołują na myśl najbardziej znane hybrydowe dzieło Japończyków, czyli Priusa, z tyłu HSD nie różni się praktycznie od nowego Yarisa. Charakterystycznymi elementami hybrydy Toyoty są zaokrąglone rogi, zintegrowany spoiler tylny i niebieskie światła pozycyjne typu LED . Koncept posiada kilka futurystycznych elementów, w które zapewne nie zostanie wyposażona wersja produkcyjna (np. kamery zamiast lusterek).

Nowoczesne rozwiązania w Toyocie Yaris HSD

Toyota Yaris HSDModel koncepcyjny posiadał kilka nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, które mogą znaleźć się też w wersji produkcyjnej auta. Są to m.in. panele słoneczne, zasilające układ klimatyzacji. Takie rozwiązanie prowadzi do jeszcze większego ograniczenia zużycia paliwa. Dzięki zamontowaniu akumulatora (niklowo-wodorkowy) pod tylną kanapą, wnętrze kompaktowej hybrydy nie powinno różnić się od wersji tradycyjnej pod względem przestrzeni dla pasażerów oraz bagażowej.

Toyota Yaris HSD – napęd

Toyota Yaris HSDTechnologia HSD, zastosowana w Yarisie to efekt wielu lat pracy inżynierów Toyoty. Układ hybrydowy będzie tu mniejszy i znacznie lżejszy niż w przypadku większych samochodów – Aurisa, czy Priusa. Mimo to jego efektywność powinna być wystarczająca jak na samochód segmentu B. Połączone siły silnika spalinowego  (pojemność 1.5 l) oraz jednostki elektrycznej zapewnią około 100 KM mocy. Co ciekawe, producent obiecuje, że żywotność akumulatora, zamontowanego w Yarisie HSD jest równa żywotności samego auta. W zasadzie takie stwierdzenie zbyt wiele nie wyjaśnia. Pewne jest już jednak to, że Yaris HSD zadebiutuje na początku marca, w czasie targów motoryzacyjnych w Genewie.

 

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!