Skoda Citigo – tańszy Volkswagen Up!

Jak to często bywa w rodzinie, Skoda pozazdrościła starszemu bratu Volkswagenowi, nowego autka miejskiego. Model Up!, by znaleźć się w ofercie czeskiego koncernu przeszedł drobny facelifting. Ostatecznie Skoda prezentuje swój najmniejszy samochód w gamie – model Citigo.

 

Skoda Citigo na podbój czeskich miast

Skoda Citigo Nadejścia czeskiego odpowiednika nowego modelu Volkswagena można się było spodziewać już w momencie oficjalnej prezentacji Up’a!. Skoda Citigo jest samochodem niemal identycznym jak Up!. Różni się tylko kilkoma detalami. Wymiary nadwozia pozostają nie zmienione (3563 mm długości, 1641 mm szerokości, 1478 mm wysokości), podobnie jak wymiary wnętrza oraz pojemność bagażnika (251 l). Z zewnątrz Skodę wyróżnia jedynie charakterystyczny dla marki grill oraz logo. Kosmetycznym zmianom uległ także kształt reflektorów. Nieco inaczej wygląda też tylna szyba boczna, ale to różnica niedostrzegalna na pierwszy rzut oka. Citigo rozpoznać możemy patrząc na jej tył. Zmodyfikowana została dolna część klapy bagażnika.

Volkswagen Up! i Skoda Citigo – znajdź różnice

Skoda Citigo Volkswagen Up!Wewnątrz Citigo zamontowano znaną z innych modeli Skody kierownicę oraz drążek zmiany biegów. Poza tym wszystko wygląda identycznie jak w Up’ie!. To z jednej strony minus za brak oryginalności, ale jednocześnie plus, bo stylistycznie Up! prezentuje się znacznie lepiej niż wszystkie dostępne w sprzedaży modele Skody. Na liście wyposażenia znajdziemy m.in. zintegrowane boczne poduszki oraz asystenta hamowania ,,City Save Drive„. System ten automatycznie aktywuje się poniżej prędkości 30 km/h i uruchamia czujniki laserowe, identyfikujące niebezpieczeństwo kolizji.

Silniki 1.0 60 i 75 KM – żadna nowość

Podobnie jak Up!, model Citigo otrzyma na razie, do wyboru, dwieSkoda Citigo jednostki benzynowe o pojemności 1 l i mocy 60 i 75 KM. Silniki te mają zapewnić średnie spalanie na poziomie odpowiednio 4,3 l i 4,7 l na 100 km. Emisja CO2 oscylować będzie w granicach 100 g/km. Z czasem w gamie powinny pojawić się nowe, być może jeszcze bardziej oszczędne jednostki.

Skoda Citigo jeszcze w tym roku w… Czechach

Citigo trafi do salonów sprzedaży bardzo szybko. Jeszcze w tym roku będzie miała swoją premierę w Czechach. Do salonów europejskich, w tym do Polski, trafi najprawdopodobniej latem przyszłego roku. Najpierw auto będzie dostępne tylko w wersji trzydrzwiowej. Potem do oferty dołączy także pięciodrzwiowa odmiana.

Volkswagen strzela do własnej bramki?

Skoda CitigoSukces Skody Citigo w dużej mierze zależy od ceny auta. Jeśli utrzymany zostanie obecny trend i czeska odmiana modelu Volkswagena będzie znacznie tańsza, prawdopodobnie wyniki sprzedaży będą zadowalające. Tu jednak rodzi się pytanie na ile specjaliści z Volkswagena przemyśleli wypuszczenie na rynek miejskiego auta ze znaczkiem Skody. Citigo i Up! są niemal identyczne. To już nie podobieństwo takie jak w przypadku Octavii i Passata, czy Fabii i Polo. Czy na rynek wejdą dokładnie takie same pojazdy, napędzane tymi samymi silnikami, różniące się jedynie ceną? Jeśli tak, kto zdecyduje się na zakup droższego Volkswagena? Zwłaszcza, biorąc pod uwagę fakt, że w klasie najmniejszych samochodów prestiż marki nie zawsze jest najważniejszy dla nabywców. Prawdopodobnie Up! będzie miał szerszą gamę wyposażenia dodatkowego. Być może także bogatszą paletę pakietów stylistycznych. Mimo wszystko sukces sprzedażowy tego samochodu wobec bliskiej premiery Skody Citigo, wydaje się niepewny.

 

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!