Odszkodowanie z OC i AC – kiedy firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty?

Ubezpieczenia komunikacyjne dają Ci ochronę finansową w przypadku, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej lub gdy w stłuczce ucierpi Twój pojazd. Nie oznacza to jednak, że wsparcie ze strony ubezpieczyciela otrzymasz w każdej sytuacji. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania w pewnych, jasno określonych w OWU sytuacjach. Poznaj przypadki, w których firma ubezpieczeniowa powie, że wypłaci Ci pieniędzy.

Odszkodowanie OC AC

Ubezpieczyciele zamieszczają w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia rozdział dotyczący wyłączeń odpowiedzialności, który stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapisy te chronią je w kilku sytuacjach, które mogą różnić się od siebie w zależności od ustaleń różnych TU. Dlatego też przed wyborem konkretnej oferty warto poświęcić czas na porównanie OC i AC kilku agencji.

O wyłączeniach odpowiedzialności w ubezpieczeniach samochodu przeczytasz na stronie porownywarka-oc-ac.pl. A poniżej przedstawiamy kilka przykładów najczęściej występujących wyłączeń w OWU działających na rynku ubezpieczeniowym firm. Z pewnością będą wskazówką i dowiesz się, jak wybrać AC i OC samochodu.

Umyślne spowodowanie szkody

Ubezpieczyciele niestety mają do czynienia nie tylko z uczciwymi kierowcami, ale także z takimi, dla których polisa OC lub AC jest doskonałym sposobem na wzbogacenie się. Dlatego też w wyłączeniach odpowiedzialności wielu towarzystw znajduje się zapis, który jasno określa, że odszkodowanie z OC lub odszkodowanie z AC nie zostanie wypłacone, jeśli spowodowanie szkody było działaniem celowym.

Szczególnym przypadkiem jest szkoda na krewnym lub innej bliskiej osobie. Wielu ubezpieczycieli w takim przypadku wyłącza ochronę. Istnieje bowiem duże ryzyko, że wypadek, w którym uczestnikami były osoby spokrewnione, był spowodowany celowo – z myślą o osiągnięciu korzyści.

Wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Środki odurzające zażyte przed podróżą są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Ze względu na częstotliwość ich występowania i możliwość uniknięcia takich sytuacji ubezpieczyciele zastrzegają w OWU, że ochrona ubezpieczeniowa nie będzie działała, jeśli sprawca zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Jazda pod wpływem alkoholu

Uszkodzenie samochodu podczas wyścigu

Bez względu na to czy ktoś uszkodził Twój samochód, czy sprawcą wypadku byłeś Ty sam, ochrona ubezpieczeniowa może nie działać, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku udziału w wyścigach samochodowych, rajdach i konkursach. Sporty tego typu wiążą się z bardzo dużym ryzykiem uszkodzenia auta, dlatego ubezpieczyciele nie godzą się na jego ochronę.

Zaniedbanie właściciela pojazdu

Kradzieże i zniszczenia pojazdów zdarzają się dosyć często. Po co więc dodatkowo ułatwiać złodziejom dostęp do Twojego pojazdu? Zostawianie otwartego pojazdu nawet na chwilę, zagubienie kluczyków czy przechowywanie dokumentów samochodu w schowku auta na pewno nie uchronią Twojej własności przed nieuczciwymi osobami.

Jeśli wina za kradzież lub zniszczenie pojazdu ewidentnie leży po stronie jego właściciela i jest skutkiem zaniedbania ubezpieczonego, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania i będzie miało do tego pełne prawo.

Awaria pojazdu w wyniku zwykłej eksploatacji

Zdarza się, że samochody się psują. Po kilku latach intensywnej eksploatacji zwyczajnie odmawiają posłuszeństwa i wymagają naprawy. Jest to zwykle naturalna kolej rzeczy, dlatego ubezpieczyciele często nie oferują pomocy w naprawie.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale będzie domagał się zwrotu

Ta sytuacja ma miejsce przeważnie w przypadku polisy OC. Przykładowo:

  • jeśli po spowodowanym przez Ciebie wypadku okaże się, że podane przez ciebie dane mijają się z prawdą,
  • jeśli byłeś pod wpływem alkoholu,
  • jeśli spowodowałeś szkodę na pojeździe bliskiej osoby,

ubezpieczyciel albo całkowicie odmówi wypłaty odszkodowania, albo po wypłaceniu rekompensaty pokrzywdzonej przez Ciebie osobie będzie domagał się, abyś zwrócił kwotę odszkodowania z własnych środków.

Musisz wiedzieć, że na to, jakie wyłączenia odpowiedzialności będą nas obowiązywały, ma wpływ zakres polisy. O ile w przypadku OC jest niezmienny, o tyle w przypadku autocasco pakiety rozszerzone, oferujące pełniejszą ochronę pojazdu, mają znacznie mniej wyłączeń odpowiedzialności.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!