Kiedy kończy Ci się polisa OC?

Czy wiesz, kiedy kończy Ci się polisa OC? Jeśli myślisz, że przeoczenie kilku dni niczym nie grozi, to niestety mamy złą wiadomość. Po pierwsze, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a po drugie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wie, kiedy właściciel pojazdu nie przedłużył polisy. A kary za brak ubezpieczenia są bardzo dotkliwe. Nie ryzykuj!

Jak kupować OC i AC

Dlaczego warto pilnować terminu ważności OC

Jest kilka praktycznych powodów, które mogą posłużyć za odpowiedź na powyższe pytanie. Przede wszystkim wykupienie ubezpieczenia OC jest ustawowym obowiązkiem każdego kierowcy – wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ponadto wymieniony w tytule ustawy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada bardzo dotkliwe kary za brak ważnego OC i dzięki „wirtualnemu policjantowi” jest w stanie namierzyć nawet tych posiadaczy aut, którzy nie uczestniczą w ruchu i nie przedłużyli polisy. Kary za brak ubezpieczenia są dotkliwe. Za jazdę bez ubezpieczenia przez ponad czternaście dni przyjdzie zapłacić ponad cztery tysiące złotych!

Kierowco, bądź odpowiedzialny

Oprócz przesłanek finansowych jest jeszcze poczucie odpowiedzialności obywatelskiej. Nieubezpieczeni kierowcy sprawiają kłopot innym. Wyegzekwowanie odszkodowania za stłuczkę z nieubezpieczonym kierowcą jest trudniejsze, ale prawdziwe kłopoty zaczynają się w momencie incydentu dla osoby nieubezpieczonej. Wyobraź sobie, że zaliczasz poważną kolizję z nowiutkim Mercedesem. Sama wymiana kilku elementów kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy wiesz, że bez ubezpieczenia OC musisz pokryć całkowity koszt naprawy z własnej kieszeni? Jak widać, wydanie kilkuset złotych na OC to wbrew pozorom nie jest strata pieniędzy.

Kilka użytecznych podpowiedzi w sprawie OC

Kiedy już znasz konsekwencje braku polisy, mamy kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci poradzenie sobie z ubezpieczeniem. Warto wiedzieć, że niezależnie od towarzystwa OC wszędzie jest dokładnie takie samo, a to znaczy, że nie warto przepłacać. Dlatego jeśli niedługo kończy się ważność Twojej polisy, w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci kalkulator OC Najtaniej u Agenta. Z portalu dowiesz się też wielu przydatnych informacji, np. jak dokonać darowizny samochodu w rodzinie. Drugim przydatnym trikiem jest ustawienie sobie przypomnienia w telefonie kilka dni przed końcem polisy. Wtedy na pewno nie zapomnisz kiedy, ją odnowić (szczególnie, że robi się to raz, ewentualnie dwa razy w roku).


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!