OC – musisz mieć, ale nie musisz przepłacać

Przy OC nie ma wyboru – prawo jasno mówi, że tym ubezpieczeniem muszą być objęte wszystkie samochody, które są zarejestrowane w Polsce. Nikt nie każe jednak przepłacać za tę polisę. Sprawdź, jak nie narażać się na wysoką składkę i maksymalnie ją obniżyć, oszczędzając setki złotych. Albo i więcej!


Przed OC nie ma ucieczki

Możesz uciec przed policją, przeznaczeniem czy miłością, ale nie przed zapłaceniem za ubezpieczenie OC. Chcesz czy nie, musisz je kupić – nawet jeśli tego nie zrobisz, otrzymasz karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I nie łudź się, że uda Ci się jej uniknąć, bo omijasz patrole drogowe, ponieważ obecnie grzywny są nakładane nawet bez kontroli policyjnej.

Do dyspozycji urzędników jest bowiem system komputerowy, który w bazie wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce znajduje te nieobjęte ubezpieczeniem. A kary przekraczają 4 000 zł – to znacznie więcej niż sama polisa. Z obowiązku posiadania OC zwalnia wyłącznie wyrejestrowanie bądź sprzedaż auta (przeczytaj więcej, co się dzieje z OC po sprzedaży samochodu).

No dobrze, ale dlaczego w ogóle musisz mieć OC? Po co ono jest? Otóż obowiązek posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej ma na celu zagwarantowanie odszkodowania każdej osobie poszkodowanej przez kierowcę, np. w wyniku stłuczki, kolizji czy wypadku. Gdyby nie OC, kierowca, który spowodował szkodę, musiałby za nią zapłacić z własnej kieszeni.

O ile w przypadku delikatnego zarysowania lakieru podczas manewrów parkingowych nie byłby to duży wydatek, o tyle przy poważnych wypadkach czy „skasowanych” autach koszty są liczone w setkach tysięcy, jeśli nie milionach złotych. Dowiedz się więcej, jak działa ubezpieczenie samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Płać mniej za OC

OC trzeba mieć, ale warto załatwić ten obowiązek jak najmniejszym kosztem. Przepis jest prosty: znaleźć najtańszą polisę. Najpierw jednak trzeba się zorientować, ile zapłacisz za ubezpieczenie w poszczególnych towarzystwach. Można to zrobić niemal automatycznie, na raz porównując wysokość składki w wielu firmach – właśnie po to działają agenci ubezpieczeniowi i internetowe porównywarki ubezpieczeniowe.

Żeby nie przepłacać za OC, nie rozkładaj składki na raty. Dlaczego? Z prostej przyczyny: bo skorzystanie z rat podnosi cenę ubezpieczenia o 10-30%. Z kolei jeśli jeszcze nie kupiłeś samochodu i zastanawiasz się nad jego wyborem, weź pod uwagę pojemność silnika w kontekście składki ubezpieczeniowej. Auta z dużym silnikiem są generalnie droższe w ubezpieczeniu niż niewielkie samochody o małej mocy.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!