Niemiecki olbrzym Krupp Bagger 288

Nadszedł czas, żeby docenić nie tylko wyrafinowane i luksusowe samochody, ale i ciężkie, duże maszyny budowlane. Niewielu słyszało o istnieniu największej na świecie koparki Krupp Bagger 288.

Wielu z nas napotykając na monumentalne budowle, albo wykopaliska nie zastanawia się nad tym, co umożliwiło stworzenie tak spektakularnych projektów. Jedną z takich maszyn jest Krupp Bagger 288, która wykopała niejedną tonę węgla.

Pisząc krótko, Bagger 288 to swojego rodzaju koparka, ale pisząc koparka weźmy pod uwagę, że ta koparka to jakieś 13 500 ton. Niemiecka konstrukcja ma wysokość zbliżoną do 30 piętrowego drapacza chmur. Ta duża kopara potrafi wybrać dziennie 240 000 ton węgla (czyli jakieś 2400 wagonów).
Bagger 288, podobnie jak inne wielkie maszyny pracuje 24 godziny na dobę. Do jej obsługi potrzebne są jednorazowo 4 osoby, a praca odbywa się na 3 zmiany. Dla uniknięcia przerw w pracy wewnątrz koparki umieszczono także toaletę, kuchenkę oraz pomieszczenia do wypoczynku. Osoba, która obsługuje koparkę, usytuowana jest w pobliżu koła czerpaka. Steruje jej ruchami za pomocą joysticka. Do dyspozycji ma także systemy ułatwiające pracę – kamery oraz systemy nawigacyjne. Do zadań operatora należy dbałość o optymalne napełniania pojemników węglem, przy jednoczesnym doglądaniu śladu kopania, który musi być równy, a węgiel nie może się osuwać. Kolejna osoba z załogi sprawdza, czy wszystko w koparce pracuje prawidłowo, dokonuje bieżących napraw, czyści elementy koparki. Brygadzista określa drogę, po jakiej porusza się koparka.

Ten olbrzym robi naprawdę imponujące wrażenie, zwłaszcza podczas pracy i mimo swoich lat (Bagger 288 został zbudowany w 1978 roku) nadal pozostaje największą koparką na świecie, a według konstruktorów, jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, posłuży jeszcze co najmniej 100 lat.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!