Kupujesz albo sprzedajesz samochód? Pamiętaj o swoich obowiązkach

Złożenie podpisów na umowie kupna-sprzedaży samochodu zobowiązuje sprzedającego do zrzeczenia się prawa do pojazdu na rzecz kupującego. Choć taka transakcja wydaje się prostą procedurą, to trzeba dopełnić szeregu formalności. Strony umowy muszą udać się między innymi do trzech instytucji – wydziału komunikacji, urzędu skarbowego oraz zakładu ubezpieczeń. Bardzo ważną kwestią jest polisa OC, która w Polsce jest obowiązkowa.

Umowa sprzedaży

Umowa kupna-sprzedaży jest bardzo ważna, dlatego należy przygotować ją z dbałością o każdy szczegół. Dokument powinien zawierać dokładne dane identyfikacyjne stron, datę oraz miejsce zawarcia transakcji, szczegółowy opis pojazdu, cenę, oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu, a także podpisy sprzedającego i kupującego. W jednym z podpunktów powinna znaleźć się również informacja, która ze stron pokrywa podatek od czynności cywilnoprawnych. Umowa jest bardzo istotna, ponieważ stanowi podstawę dochodzenia swoich racji w przypadku sporu. Z umową kupna-sprzedaży trzeba udać się do wydziału komunikacji, aby powiadomić urząd o zbyciu pojazdu. Natomiast wszelkie czynności związane z rejestracją auta leżą po stronie nabywcy.

Podatki

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci nabywca samochodu. Aby to zrobić, należy udać się do urzędu skarbowego i wypełnić druk PCC-3, na dokonanie opłaty mamy 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli chodzi o koszty, to wysokość podatku wynosi 2% od wartości pojazdu, przy czym z takiej opłaty zwolnione będą osoby niepełnosprawne. Nie będzie trzeba go płacić również wtedy, gdy wartość pojazdu nie przekracza 1000 złotych.

Podatek dochodowy dotyczy osób prywatnych, które zajmują się okazjonalną sprzedażą samochodów. Trzeba będzie go zapłacić, jeśli pojazd jest w posiadaniu sprzedającego krócej, niż pół roku. W tym celu należy przedstawić w urzędzie skarbowy dochód, czyli różnicę między przychodem a kosztem nabycia samochodu, można uwzględnić również wydatki związanie z remontem czy zakupem części zamiennych. Deklarację podatkową trzeba złożyć do 30 kwietna następnego roku po sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie a sprzedaż auta

Polisa OC a sprzedaż samochodu to ważny temat. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie można poruszać się po drogach samochodem, który go nie posiada. Pojazd można sprzedać z ważną polisą OC, przy czym w tej sytuacji należy zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z podaniem danych nowego nabywcy samochodu. Na dopełnienie tej formalności mamy 14 dni od daty podpisania umowy, w przeciwnym razie to na nas spadnie obowiązek uiszczenia opłat za kolejną składkę.

Kupując samochód mamy dwie możliwości. Można jeździć z ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela, z tym że taka polisa nie przedłuży się automatycznie, także trzeba pamiętać, aby wykupić nowe ubezpieczenie (nie można pozostawić samochodu bez ważnej polisy, nawet na jeden dzień). Poza tym trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel można dokonać nowej kalkulacji i będziemy musieli dopłacić pieniądze. Drugą możliwością jest wykupienie nowej polisy i wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela samochodu, na przykład, kiedy znajdziemy dużo korzystniejszą ofertę.

sprawdź także nasz inny artykuł pt. „Nowy samochód? Sprawdź czy ma OC!” (http://www.pulsciechanowa.pl/wiadomosci/s/142,nowy-samochod-sprawdz-czy-ma-oc)

nia ruchu


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!