Honda CR-Z – hybrydowy coupe już niedługo w salonach

Honda CR-Z to wyposażone w napęd hybrydowy coupe z konfiguracją siedzeń typu 2 + 2, stylistycznie nawiązujące do projektu kultowej Hondy CR-X z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, która z założenia miała pełnić rolę niewielkiego, ale stylowego i wyjątkowo ekonomicznego środka transportu. Napęd nowego modelu, oprócz walorów pro-ekologicznych – niskiego spalania oraz niewielkiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, oferuje prawdziwą przyjemność z jazdy.

W celu zwiększenia przyjemności z prowadzenia pojazdu w codziennych warunkach, Honda CR-Z została wyposażona w unikalną funkcję dającą kierowcy możliwość wyboru jednego z trzech trybów jazdy (3-Mode Drive System). Każdy z nich zakłada inne ustawienia reakcji przepustnicy, układu kierowniczego, czasu zatrzymywania silnika spalinowego na postoju (idle stop), klimatyzacji oraz poziomu wspomagania systemem IMA. Zaprojektowany przez Hondę system umożliwia wybór pomiędzy jazdą ekonomiczną, podróżowaniem w bardziej sportowym stylu, lub w trybie będącym kompromisem między dwiema poprzednimi opcjami.

W większości sytuacji drogowych zastosowanie znajdzie tryb NORMAL, zapewniając odpowiedni kompromis pomiędzy osiągami, ilością zużytego paliwa i poziomem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

W pro-ekologicznej, bardziej ekonomicznej jeździe, pomaga kierowcy podświetlenie obrotomierza, przy czym jego kolor uzależniony jest od wybranego trybu jazdy. W trybie NORMAL i ECON jest ono niebieskie, a podczas ekonomicznej jazdy zmienia się na zielone. Prędkościomierz rozświetlony na czerwono oznacza, iż w Hondzie CR-Z został uaktywniony tryb SPORT.

Honda CR-Z – hybrydowe coupe

Pracujący pod maską Hondy CR-Z tandem złożony z silnika benzynowego o pojemności 1,5-litra i silnika elektrycznego – IMA, współpracuje z 6-stopniową manualną skrzynią biegów. Pozwala to kierowcy na pełne wykorzystanie momentu obrotowego dostępnego w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika, przy jednoczesnym utrzymaniu zużycia paliwa w cyklu mieszanym na poziomie zaledwie 5,0 litrów/100 km. Maksymalnie będzie można rozpędzić auto do 200 km/h, a rozpędzenie do „setki” zajmie 9,9 sekundy.

Moc maksymalna i maksymalny moment obrotowy jednostki spalinowej wspomaganej silnikiem elektrycznym to odpowiednio 124 KM i 174 Nm. Szczytowa wartość momentu obrotowego – dostępna już przy 1500 obr./min., czyli w obszarze wcześniej zarezerwowanym wyłącznie dla silników turbodoładowanych – jest taka sama, jak w przypadku Hondy Civic 1.8l, jednak emisja CO2 jest o 35 g/km niższa. Emisja pozostałych składników spalin również utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, a po zakończeniu okresu eksploatacji samochodu, zastosowany w nim akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy może zostać oddany do ponownego przetworzenia za pośrednictwem dealerów Hondy.

Podczas codziennej eksploatacji pojazdu, przy dużym natężeniu ruchu, gdzie oszczędność paliwa ma największe znaczenie, sprawdzi się tryb ECON. Poprzez odpowiednie sterowanie przepustnicą, klimatyzacją i systemem hybrydowym, zapewni on możliwie najniższe spalanie. Dodatkowo, w biciu osobistych rekordów niskiego spalania paliwa w ulicznym korku pozwoli kierowcy funkcja Eco Assist.

Podczas podróżowania poza terenem zabudowanym, kierowca pragnący poczuć prawdziwe emocje za kierownicą, może włączyć tryb SPORT. Reakcje przepustnicy staną się wówczas bardziej wyostrzone, hybrydowy system IMA zadba o szybsze wspomaganie silnikiem elektrycznym, a układ kierowniczy będzie działał z większym oporem.

 

Tryb Sport wykorzystuje cały potencjał hybrydowego układu napędowego,dodając autu sportowych cech.

Płynne rozwijanie mocy oraz wysokoobrotowa charakterystyka pracy silnika w połączeniu z dużym momentem obrotowym generowanym przez system IMA, już przy najniższych obrotach powodują szybsze bicie serca.
Czerpanie prawdziwej radości z prowadzenia możliwe jest dzięki dodatkowemu wspomaganiu silnikiem elektrycznym, usztywnieniu pracy układu kierowniczego i bardziej wyostrzonym reakcjom przepustnicy. Wszystko to odbywa się przy zachowaniu odpowiednio niskiego zużycia
paliwa, co tworzy obraz prawdziwie nowoczesnej jazdy w sportowym stylu.
Dodatkowo, w redukcji zużycia paliwa pomoże tu kierowcy wskaźnik zmiany przełożenia (SIL), który zasygnalizuje optymalny moment do zmiany biegu. Po zakończeniu podróży, w każdym z trzech trybów pojawi się wynik ECO Score, który zostanie dodany do ogólnej punktacji uzyskanej podczas eksploatacji pojazdu. Im lepszy wynik, tym mniej zanieczyszczeń trafiło do atmosfery i tym większa oszczędność paliwa.
Trzy tożsamości w jednym ciele – wybór należy do kierowcy.
Hondę CR-Z z napędem hybrydowym będzie można kupić już od 85 900 zł, a gdy będziemy chcieli mieć skórzaną tapicerkę, panoramiczny dach i nawigację trzeba będzie szykować 107 000 zł.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!