Uwaga Fani Jamesa Bonda – Aston Martin na sprzedaż!

Fani Jamesa Bonda! RM Auctions ogłosiło, że jedna z najbardziej znaczących ikon dwudziestego wieku – filmowy samochód Jamesa Bonda 1964 Aston Martin DB5 trafi do licytacji podczas corocznej imprezy Battersea Evolution w Londynie 27 października. Oczekuje się, że wartość samochodu wyniesie 5 milionów dolarów.

Znany na całym świecie ze swojej pierwotnej rejestracji FMP 7B Aston Martin pojawił się na ekranie z Seanem Connerym za kierownicą w niezwykle popularnym „Goldfingerze”. Ze swoimi interesującymi i oryginalnymi modyfikacjami został poczęty przez zdobywcę Oskara za efekty specjalne – eksperta Johna Stearsa.

Ten autentyczny samochód Jamesa Bonda został fabrycznie nafaszerowany zestawem operacyjnych gadżetów, w tym karabiny maszynowe, kuloodporna osłona, obrotowe tablice rejestracyjne, rozpylacz oleju, funkcja osłony dymnej, a wszystkie z nich sterowane przez przyciski w centralnie położonym podłokietniku.

Aston Martin był początkowo wypożyczony EON Productions do wyprodukowania dwóch filmów z serii o Jamesie Bondzie i wrócił do fabryki po promocyjnym tour. Po czym amerykański nadawca radiowy Jerry Lee przekonał fabrykę, żeby sprzedała mu FMP7B i dzięki temu stał się pierwszym i jedynym właścicielem. W 1969 roku kupił go za 12 tysięcy dolarów. Przez ponad czterdzieści lat rzadko kiedy był widywany publicznie.

Obecnie pan Lee planuje wykorzystać wpływy ze sprzedaży Astona na działalność charytatywną swojej fundacji w wielu krajach, gdzie potrzebna jest pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z ubóstwem oraz przestępczością.

Dzisiaj FMP 7B jest prezentowany w bardzo dobrym stanie. Przeszedł dokładną restaurację, która przywróciła mu jego dawny wygląd i charakter, po wielu latach zastoju w domu pana Lee.

27 października legendarny Aston Martin będzie miał pierwszy publiczny występ w XXI wieku.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!