Historia ubezpieczenia OC – jakie informacje zawiera o kierowcy i jak kreuje jego wizerunek u firm ubezpieczeniowych?

Historia ubezpieczenia OC – jakie informacje zawiera o kierowcy i jak kreuje jego wizerunek u firm ubezpieczeniowych?

W jakim celu UFG udostępnia dane o historii Twojego OC?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe chcą poznać historię Twojego ubezpieczenia OC, aby na tej podstawie wycenić indywidualny pakiet ubezpieczenia na Twój pojazd. Informacje o historii Twojego OC dostarcza mu UFG. Jeśli w przeszłości miałeś sporo stłuczek, to cena za OC będzie wyższa, jeśli natomiast jeździłeś bezszkodowo, możesz spodziewać się, że cena za OC zostanie obniżona. Historia ubezpieczenia OC jest dostępna na stronie UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) zarówno dla Ciebie, jak i Twojego ubezpieczyciela.

Kto może zgłosić się z prośbą o udostępnienie historii Twojego OC?

Może to zrobić firma ubezpieczeniowa – jeśli jest w trakcie wyceniania ubezpieczenia OC dla Ciebie. Możesz również zrobić to samodzielnie, jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie o bezszkodowej jeździe na użytek własny lub dla firmy ubezpieczeniowej. Razem z historią szkód z OC jest również dostępna historia przebiegu zniżek z ubezpieczenia AC – – mówi doradca porównywarki ubezpieczeń samochodowych klaro.pl

W jaki sposób możesz uzyskać zaświadczenie z UFG?

Zaświadczenie o historii szkodliwości kierowcy możesz uzyskać na trzy sposoby: wysyłając formularz drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub składając go osobiście w siedzibie UFG. Do wysłania formularza drogą elektroniczną niezbędne jest zarejestrowanie, a następnie zalogowanie się na stronie UFG. Przy korzystaniu z wersji papierowej należy pobrać odpowiedni formularz ze strony, wydrukować go i wypełnić. Rejestracja na stronie, logowanie i dostęp do danych jest darmowy.

Co wynika z zaświadczenia wydanego przez UFG?

UFG wydaje zaświadczenie o historii szkodowości lub o historii bezszkodowości jazdy. Na jego podstawie ubezpieczyciel może zbudować sobie opinie na temat sposobu, w jaki korzystasz z dróg i czy jesteś odpowiedzialnym, ostrożnym kierowcą. Zaświadczenie z UFG jest dostępne w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej). Ubezpieczyciel może poprosić Cię o dostarczenie historii szkód z OC i ewentualnych wypłat odszkodowań w dwóch opcjach czasowych:

  • z pięciu lat wstecz
  • lub poprosić o pełną historię OC dostępną w bazie UFG od 2004 r.

Dla ubezpieczyciela najważniejszy jednak jest przebieg ostatniego roku i wykorzystanie odszkodowań z tych ostatnich dwunastu miesięcy.

Co dokładnie otrzymasz w raporcie UFG?

W odpowiedzi na złożony przez Ciebie wniosek przyjdzie odpowiedź w formie raportu. Dokument ten będzie zawierał dane, które będą potwierdzeniem historii bezszkodowości lub szkodowości jazdy. Co dokładnie będzie zawierał ten dokument:

  • daty, w których wystąpiły szkody,
  • nazwy towarzystw ubezpieczeniowych, z których korzystałeś,
  • identyfikatory szkód u ubezpieczycieli,
  • Twoją rolę w zdarzeniu (czy byłeś sprawcą, kierującym czy może poszkodowanym).

W raporcie na pewno nie znajdują się informacje na temat obecnie przysługujących Ci zniżek – jest to kwestia, którą musisz omówić indywidualnie ze swoim TU.

Dlaczego nie warto oszukiwać przy wypełnianiu wniosków online?

Wypełnianie wniosków online na polisę OC może skłonić niektórych klientów do tego, aby spróbować manipulować informacjami. Taka strategia jest jednak bardzo krótkofalowa i nie przyniesie pożądanych korzyści. Dlaczego? Po pierwsze, dostęp do UFG będzie miał również ubezpieczyciel, u którego wykupisz polisę OC. Niewątpliwie sprawdzi on Twoją historię bezszkodowości jazdy. Po drugie, gdyby jednak nawet nieprawdziwe dane zostały zatwierdzone, to możesz mieć poważny kłopot przy próbie likwidacji powstałej szkody. Ubezpieczyciel może nawet odmówić wypłacenia odszkodowania, które zostało oparte na nieprawdziwych danych.

Poza tym chyba nikt nie chce być postrzegany jako oszust, a jak inaczej oceniłby nas ubezpieczyciel, gdybyśmy podali mu fałszywe dane do polisy OC?


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!