Aerografia – pasja i precyzja

Czym jest aerograf? A czym Aerografia? Czy w Polsce Custom Painting jest dobrze znany? Niektórzy na pewno wiedzą, co można zrobić za pomocą aerografu, jednak wciąż bywa, że aerografia jest mylona z innymi pojęciami.

Czym jest więc aerografia? To nic innego jak pewna forma sztuki. Najczęściej jest ona realizowana na pojazdach, mogą to być motocykle, samochody, ale również kaski i inne elementy motoryzacyjne. Wystarczy wyobraźnia i dowolny przedmiot może okazać się podatny na tę formę sztuki.
Efekt malowania aerografem widać najlepiej na załączonych zdjęciach. Projekt może być wykonany według pomysłu klienta, ale również według wykonawcy i to on tutaj ma największe pole do popisu.

Na efekt ten składa się wiele czynników, zaczynając od samej wprawy w lakiernictwie, co pozwala przygotować właściwie materiał, kończąc na idealnym wykończeniu, zabezpieczającym całą pracę przed warunkami atmosferycznymi. Oczywiście sama grafika nie może odstawać jakością od przygotowania materiału. Wtedy pada pytanie – kto może wykonywać tego typu pracę? Prawdopodobnie każdy, kto ma jakiś zmysł artystyczny. Oczywiście taka praca ma swoje dobre i złe strony. Jak w każdej innej dziedzinie wiele zależy od materiałów na których się pracuje. Efekt końcowy zależy jednak najbardziej od cierpliwości, precyzji i opanowania.

Aerografia.pl to zespół ludzi, który jest nastawiony przede wszystkim na jednoślady. Team wykonuje również prace na samochodach, jednak popyt na takie projekty jest mniejszy. Najczęściej właściciele aut już przerobionych nie myślą o grafice rodem z motocykla, ponieważ koszt wykonania takiej pracy przekraczałby wszystkie środki, które już zainwestowali w pojazd. Projekty „spod młotka” aerografii.pl zdobywają liczne nagrody.

Dlatego też często możemy zobaczyć coś w stylu ”lunaparkstyle”, czyli mało dokładnie wykonane prace. Najczęściej wiąże się ona z kompromisem, niestety kompromis ten wygląda tak, że artysta maluje pojazd w niskiej cenie. A niska cena często nie idzie w parze z dobrą jakością. Oczywiście sam pomysł grafiki to prywatna sprawa osoby wybierającej taki styl czy projekt i tutaj nie można tego komentować, ale wykonanie – jak najbardziej.

Jeśli chodzi o ceny takiego projektu na motocyklu czy samochodzie, to wiadomo – zależą od różnych czynników. Jednak, jeśli chodzi o polski rynek musi się jeszcze dużo zmienić, podobnie jeśli chodzi o samych zainteresowanych. Wielu z nich myli aerografię z innymi formami „sztuki”. Najważniejsze, żeby pamiętać, że aerografia to nie martwy kawałek folii wydrukowanej i naklejonej na samochód czy motocykl. Niektórzy klienci nie mając pojęcia o tym, jak wygląda tworzenie takiego projektu i ile pracy zostało w niego włożone, chcą zapłacić, jak za naklejkę.

Za granicą aerografia jest bardziej rozpowszechniona, niestety w Polsce musi upłynąć jeszcze sporo czasu, zanim będzie ona w pełni cenioną formą sztuki.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!