Jak (nie)korzystać z klimy w samochodzie, czyli 5 grzechów głównych polskich kierowców

Ciężko mi to przyznać, ale nadal nie potrafimy prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie. Nic więc dziwne, że wiele osób podróżujących klimatyzowanym autem ma później problemy z górnymi drogami oddechowymi, przeziębia się, doznaje szoku termicznego lub zbytnio wychładza organizm, a sama klima „pada” w bardzo krótkim czasie. Oto kilka prostych porad, co zrobić, aby klimatyzacja w samochodzie nie zrobiła nam krzywdy.

Jak niekorzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Po pierwsze

Najczęstszym błędem popełnianym przez kierowców szczególnie w dni upalne jest pozostawienie samochodu na pełnym słońcu, a po powrocie chęć drastycznego i szybkiego schłodzenia wnętrza. Ja rozumiem, że zajęcie miejsca w kabinie nagrzanej do nawet 60 stopni Celsjusza graniczy z cudem, jednak ustawienie bardzo niskiej temperatury i oczekiwanie na zewnątrz aż w środku auta będzie „lodówka” nie jest najlepszym pomysłem. Stojąc na słońcu nasze ciało bardzo się nagrzewa. Wchodząc następnie do naszej samochodowej „lodówki” fundujemy sobie szok termiczny, którego konsekwencją są różnego rodzaju infekcje. Aby tego uniknąć, nagrzane wnętrze samochodu należy najpierw solidnie przewietrzyć, a dopiero wówczas wsiąść do samochodu i stopniowo obniżać temperaturę wnętrza.

Po drugie

Jaka jest optymalna temperatura dla kierowcy i pasażerów? Najlepsza temperatura podczas jazdy to 19-22 stopnie Celsjusza. Należy pamiętać, aby pomiędzy temperaturą zewnętrzną, a to panującą w samochodzie nie było zbyt dużej różnicy. Amplituda temperatur nie powinna być większa niż 4-6 stopni Celsjusza – radzi specjalista iParts.pl od klimatyzacji samochodowej.

Po trzecie

Błędem jest używanie klimatyzacji wyłącznie w sezonie letnim. System klimatyzacji pozwala zarówno na chłodzenie, jak i osuszanie powietrza. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym funkcja osuszania powietrza może okazać się nieoceniona, szczególnie w samochodach, w których występuje problem tzw. parujących szyb. Warto sprawdzić i stosować.

Po czwarte

Klimatyzacja samochodowa to nie kombajn ani ogromna maszyna przemysłowa. Ustawianie jej na maksymalne obroty, czyli ekstremalne i szybkie chłodzenie sprawi, że bardzo szybko odmówi posłuszeństwa. Uwierzcie lub nie, ale naprawa lub wymiana klimatyzacji nawet w samochodzie średniej klasy to wydatek, który każdego zaboli. Najlepiej jest ustawić automatyczny tryb pracy i pamiętać o zalecanej amplitudzie pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną temperaturą powietrza.

Po piąte

Lekceważenie, zapominalstwo i niedbalstwo. Większość kierowców, co tu ukrywać, nie dba o klimatyzację w samochodzie, traktując ją, jako system drugo lub trzeciorzędny. Należy pamiętać, aby co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem letnim, udać się do specjalistycznego serwisu, gdzie dokonany zostanie dokładny przegląd klimatyzacji w samochodzie. To nie boli, trochę kosztuje, ale daje gwarancję, że klimatyzacja działa prawidłowo.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!