Silniki SDI – najlepsze diesle Volkswagena?

Produkowane przez VW silniki SDI odznaczają się rewelacyjną trwałością i niskim spalaniem. Ze względu na słabe osiągi i niską kulturę pracy zostały jednak wyparte przez nowsze jednostki TDI, szkoda…

SDI – król niezawodności

Silnik SDIProdukowane przez grupę VW silniki SDI to wolnossące jednostki wysokoprężne z wtryskiem bezpośrednim. Ze względu na bardzo prostą i dość nowoczesną budowę silniki SDI są nadzwyczaj trwałe i tanie w eksploatacji. Brak turbodoładowania oznacza niewielką moc, jednak pozytywnie wpływa na trwałość silników SDI. Przebiegi rzędu 400-500 tys. km często nie robią na tych jednostkach większego wrażenia. Dodatkowym atutem SDI jest odporność na pracę w trudnych warunkach (np. jazda miejska) – dlatego też, auta z silnikami SDI często były wykorzystywane jako pojazdy firmowe.

Więcej informacji o silnikach diesla znajdziesz w darmowym poradniku >>>

Wady silników SDI – niska kultura pracy, brak dynamiki

Z racji swojej budowy, silniki SDI nie gwarantują dużej mocy (np. 1.9 SDI generuje jedynie 64 KM), jednak spory moment obrotowy i brak turbodziury sprawiają, że auta z silnikami SDI wydają się bardziej dynamiczne niż wynika to z danych technicznych. Dodatkowo, w porównaniu do silników z wtryskiem typu CR (Common Rail), silniki SDI pracują dość głośno i generują odczuwalne wibracje

Zalety silników SDI – czyli pozytywne opinie użytkowników

Praktycznie wszystkie auta z silnikami SDI (może z wyjątkiem niezbyt udanej jednostki 1.7 SDI) zapewniają długą i tanią (niskie spalanie) eksploatację auta. Te zalety sprawiają, że auta z silniki SDI są traktowane jako samochody ,,nie do zajeżdżenia” i często są wybierane przez kierowców pokonujący bardzo duże dystanse. Dlatego znalezienie egzemplarza samochodu używanego z silnikiem SDI z niewielkim przebiegiem jest bardzo trudne, a np. 10 letnia Octavia z silnikiem 1.9 SDI może mieć spokojnie 600 tys. km!

Wielu kierowców ubolewa nad faktem, że silniki SDI nie są już produkowane. Zostały wyparte przez turbodoładowane silniki TDI – mocniejsze, cichsze i … mniej trwałe.

Więcej informacji o silnikach diesla znajdziesz w darmowym poradniku >>>

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!