Zniżki OC takie same w każdym kraju Unii Europejskiej?

Zniżki przyznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe stanowią jeden ze standardowych elementów systemu motywującego kierowców do bezpiecznej jazdy. Każdy właściciel pojazdu ma więc szansę płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – niezależnie od kraju, w którym mieszka. Czy to oznacza zatem, że wysokość zniżek jest taka sama w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej?

Zniżki dla kierowców to standard w każdym kraju europejskim. Ich istotą jest zmobilizowanie i zachęcenie właścicieli samochodów do bezpieczniejszej jazdy, a co za tym idzie – ograniczenia wypłacania odszkodowań przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto jednak mieć świadomość, że system przyznawania zniżek – choć ma podobny cel – może działać w nieco inny sposób w zależności nie tylko od kraju, ale również samego ubezpieczyciela.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala zniżki wewnętrznie

Mimo że zniżki dla kierowców za bezszkodową jazdę to standardowa praktyka stosowana przez ubezpieczycieli, są one przyznawane na zasadach ustalonych wewnętrznie. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa posiada własną tabelę bonus malus, na podstawie której przyznaje odpowiednie zniżki. Najczęściej jednak można liczyć na 10% zniżki za każde 12 miesięcy jazdy bez szkód.

Warto przy tym podkreślić, że wypracowane zniżki obowiązują zawsze – niezależnie od tego, gdzie wykupisz polisę. Jeśli ubezpieczenie OC kupisz online na Rankomat.pl, wypracowane do tej pory zniżki będą respektowane. Dzięki temu możesz obniżyć wysokość składki nawet o 60% – w porównaniu do stawki bazowej.

Zniżki OC będą respektowane w innych krajach?

Obecnie poszczególne kraje należące do Unii Europejskiej dość swobodnie interpretują obowiązujące przepisy. W efekcie osoby z innych państw wykupują ubezpieczenie OC na nieco gorszych warunkach w porównaniu z rodzimymi obywatelami. Okazuje się bowiem, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie respektują zniżek za bezszkodową jazdę wypracowaną przez kierowcę w swoim kraju.

Wszystko jednak wskazuje na nadejście pewnych zmian w tym zakresie. Komisja Europejska dąży bowiem do tego, aby doprecyzować niektóre rozwiązania, dzięki którym będzie możliwe wykupienie polisy OC na atrakcyjnych warunkach.

Na czym miałoby to polegać? Chodzi o wprowadzenie jednolitego formularza historii szkód z polisy OC. Ułatwi do przedstawianie historii obowiązkowego ubezpieczenia wykupionego w kraju macierzystym, a co za tym idzie – pozwoli na respektowanie uzyskanych do tej pory zniżek.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!