Gazowy kocioł kondensacyjny – zasada działania

Kondensacyjne gazowe kotły centralnego ogrzewania są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów. Ich zaletą jest wysoka wydajność oraz niskie zużycie opału. Wszystko dzięki innowacyjnej metodzie spalania. Jak pracuje taki kocioł? Wyjaśniamy poniżej.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kotły gazowe (sprawdź na http://beretta.pl/) cieszą się rosnącą popularnością. Poza wygodą użytkowania, do ich zalet należy także oszczędność opału. Nowe modele kotłów są coraz wydajniejsze, a palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzierżą kotły kondensacyjne (http://beretta.pl/produkty/kotly-kondensacyjne). Zużywają one do nawet 20% mniej gazu niż kotły o konstrukcji tradycyjnej.

Kluczem do wydajności tego typu kotłów jest metoda kondensacji, polegająca na odzyskiwaniu ciepła, które w innym wypadku zostałoby odprowadzone wraz ze spalinami przez komin. Budowa kotła kondensacyjnego od zwykłego kotła gazowego różni się posiadaniem przez wymiennik ciepła dodatkowego modułu, odpowiadającego właśnie za kondensację. Przez spiralny wymiennik ciepła przepływa woda, która schładza spaliny do odpowiedniej temperatury. Ogrzana przez nie, trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Gdy odda tam ciepło, ponownie trafi do części kondensacyjnej kotła. Stopień kondensacji, a więc sprawność kotła zależy od tego jak bardzo zimna będzie woda ponownie wpływająca do części kondensacyjnej. Im będzie zimniejsza, tym wyższa będzie sprawność kotła. W niektórych modelach sprawność przekracza nawet 100%. Jest to możliwe, gdyż obliczenia dotyczące sprawności ustanowiono w czasach przed pojawieniem się technologii zwiększających efektywność spalania. Okazało się zatem, że niektóre z nowoczesnych kotłów przekraczają limity i to o nawet 10% i więcej.

Kocioł można uznać za kondensacyjny tylko wtedy, gdy temperatura wody powracającej do niego jest niższa od tzw. punktu rosy spalin. Jest to wartość przy której zachodzi zmiana stanu skupienia – ze spalin zaczyna skraplać się para wodna. Pozostałe składniki spalin, czyli azot, tlen i dwutlenek węgla odprowadzane są przez komin (lub wylot spalin).

Wydajny kocioł kondensacyjny

Kotły standardowe nie odbierają ciepła ze spalin, przez co ich temperatura w momencie opuszczania komina sięga 100-150 stopni. Dla porównania, w przypadku kotłów kondensacyjnych jest to zaledwie ok. 40 stopni. Ten fakt oznacza kolejną ważną zaletę omawianych kotłów, szczególnie istotną dla osób budujących dom. Przy zastosowaniu modelu o mocy do 21 kW, nie ma potrzeby projektowania i budowy dużego komina ceramicznego. Ze względu na niską temperaturę spalin dopuszczalne jest w tym przypadku zastosowanie poziomego wyrzutu spalin, który jest znacznie tańszy, a także zajmuje mniej miejsca.

Współczesne kotły kondensacyjne dysponują szerokim zakresem modulacji mocy. O ile w przypadku kotłów standardowych przedział mocy waha się w granicach od ok. 7 do 24 kW, dla kotłów kondensacyjnych jest to od 3 do 24kW. To zaleta dzięki której montaż tego typu kotłów staje się opłacalny nawet przy ogrzewaniu powierzchni niewielkich metrażowo – np. w mieszkań.

Po więcej informacji na temat kotłów gazowych zapraszamy na stronę: http://beretta.pl/


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!