Profesjonalne kosmetyki samochodowe – co warto mieć w garażu?

Każdy fan motoryzacji dobrze wie, że zadbany samochód jest wizytówką jego właściciela. Cotygodniowe wycieczki do profesjonalnych myjni nie są wcale koniecznością. Jeśli dysponujesz odrobiną energii, a przy tym lubisz spędzać czas w garażu, możesz zrobić wiele rzeczy sam. Potrzebujesz jedynie zainwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe. Nie obawiaj się jednak o koszty – ta inwestycja zwróci się z nawiązką. Dowiedz się, jak zadbać o to, żeby pojazd jak najdłużej pozostał w idealnym stanie!

Jeśli myślisz, że kosmetyki samochodowe to tylko preparat do czyszczenia tapicerki i szampon, jesteś w srogim błędzie. Nieważne, czy dbasz o auto regularnie, czy jedynie raz na jakiś czas mobilizujesz się do gruntownych porządków – i tak potrzebujesz kilku bardziej wyspecjalizowanych środków. Profesjonalne kosmetyki samochodowe są dedykowane do pielęgnacji poszczególnych elementów pojazdu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Kosmetyki samochodowe do pielęgnacji części zewnętrznych

Myśląc o pielęgnacji auta, pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest mycie samochodu. Ta podstawowa czynność pozwala na pozbycie się wszelkich zabrudzeń, czy to tych organicznych, czy zanieczyszczeń wynikających z jazdy po drodze. Kosmetykiem numer jeden jest pod tym względem szampon. Musi on być dobrej jakości, tak, żeby poradził sobie z różnymi rodzajami brudu. Najlepsze preparaty posiadają sprytne dodatki, na przykład substancje przeciwdziałające odbarwianiu lakieru, które zapewniają dłuższy połysk i chronią przed blaknięciem karoserii. Kiedy powierzchnia auta jest mocno zabrudzona – np. owadami czy zastygniętymi nieczystościami – potraktuj ją sprayem z mocnymi detergentami.

Żeby lepiej zakonserwować samochód i zabezpieczyć go przed przywieraniem brudu, możesz wykonać samodzielne woskowanie. Dobrze jest przeprowadzać je raz na dwa miesiące (jeśli nie używasz auta codziennie, możesz stosownie wydłużyć okres pomiędzy zabiegami). W rynkowej ofercie dostępne są przeróżne preparaty: od sprayów, przez pasty, aż po płyny. Kosmetyki do woskowania gwarantują wiele dodatkowych korzyści – poprawiają wygląd lakieru, pogłębiają jego kolor, wypełniają nawet drobne rysy i ułatwiają późniejsze mycie samochodu. Warto zainteresować się woskami marki Meguiars – nie bez przyczyny mają one tak wielu wiernych zwolenników. Kosmetyki samochodowe Meguiars od lat cieszą się wysoką pozycją na rynku i zbierają pochlebne opinie zadowolonych klientów. Przy głębszych uszkodzeniach lakieru zaleca się sięgnięcie po płyn, pastę albo kredkę wypełniającą oraz wykonanie zabiegu regeneracji karoserii.

Żeby zadbać o elementy z tworzywa sztucznego, należy sięgnąć po preparaty dedykowane do tego celu. Są to zazwyczaj płyny albo pianki, które mają wytwarzać ochronną, wodoodporną powłokę, która zapobiega przywieraniu brudu (a przy okazji pogłębiają kolor). Nakładaj je śmiało na listwy i niepokryte lakierem zderzaki.

Nie zapominaj o kołach! Pod tym względem warto zacząć od sprawienia sobie czernideł do opon. Te profesjonalne kosmetyki samochodowe wydobędą z nich głęboką czerń i zabezpieczą gumę przed pęknięciami. Co do felg, można je wyczyścić w zaledwie kilkanaście minut, spryskując je specjalnym sprayem, a potem potraktować ochronnym woskiem.

Profesjonalne kosmetyki samochodowe do wnętrz samochodów

Pielęgnacja samochodu nie kończy się na dbaniu o to, co widać na zewnątrz. O wnętrze auta można dbać na rozmaite sposoby. Kokpit, deskę rozdzielczą i resztę plastikowych elementów czyści się płynami, piankami i sprayami z odpowiednim oznaczeniem na etykiecie. Odwdzięczą się one przyjemnym zapachem i pięknym połyskiem, a kurz nie osiądzie na nich zbyt szybko. Materiałową tapicerkę pierz przy użyciu specjalnego szamponu; z miejscowymi zanieczyszczeniami czy punktowymi plamami rozprawi się zaś aerozol. Inaczej wygląda postępowanie z tapicerką skórzaną. Wymaga ona większej ostrożności w obyciu, a przy tym jest bardziej podatna na utratę koloru i pękanie. W jej przypadku warto zainwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe, które mają działanie uelastyczniające i zmiękczające oraz chronią tapicerkę przed działaniem wilgoci.

Nanokosmetyki samochodowe

Słyszałeś już o nanotechnologicznej rewolucji samochodowej? Odkąd kilkadziesiąt lat temu odkryto nanotechnologię, zaczęła ona wprowadzać nieodwracalne zmiany do niemal każdej dziedziny życia. Nie inaczej jest z pielęgnacją samochodów. Nano kosmetyki samochodowe zapewniają działanie nieosiągalne dla tradycyjnych preparatów. Zawarte w nich mikroskopijne substancje aktywne tworzą potężną czynną powierzchnię, dzięki czemu doskonale rozprawiają się z zanieczyszczeniami i pielęgnują samochód. Penetrując poszczególne materiały – lakier, szkło i inne tworzywa, nawet przewody klimatyzacyjne – perfekcyjnie je impregnują i likwidują ewentualną przestrzeń, przez którą mogłyby wniknąć wilgoć i brud.

Kosmetyki samochodowe – opinie i uwagi

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zakup, zapoznaj się z opiniami na temat danego specyfiku zamieszczonymi w Internecie. W sieci nie brakuje forów dla pasjonatów motoryzacji, gdzie odnajdziesz potrzebne informacje. Staraj się wybierać produkty o korzystnym stosunku jakości do ceny; jeśli masz jeden samochód i nie pielęgnujesz go zbyt często, nie inwestuj w zbyt duże pojemności. Nie zapominaj, że profesjonalne kosmetyki samochodowe to nie wszystko – będziesz także potrzebować akcesoriów do sprzątania i nakładania preparatów. Na liście zakupów dopisz gumowe rękawiczki, szmatki, gąbki i ściereczki.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!