Tesla X – ekologiczny SUV

Podczas targów motoryzacyjnych w Kalifornii został zaprezentowany, niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkich miłośników napędu elektrycznego, prototyp SUVa  Tesla X.  

Tesla X – jak coś jest do wszystkiego…

Prezentacji samochodu dokonał dyrektor generalny firmy, Elon Musk. Podobnie jak pozostałe modele marki Tesla, X ma zachwycać osiągami i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wnioskując z dostarczonych danych, tak właśnie będzie. Konstrukcyjnie model X ma bazować na istniejącej już limuzynie Tesla S. Zgodnie z zapewnieniami producenta, samochód ma łączyć w sobie cechy SUVa , vana, auta miejskiego i performance car. Wykazując odrobinę dobrej woli można doszukać się w nim elementów każdego z tych typów aut.

    Tesla X
Użyteczności! Ty nad poziomy wylatuj…

Samochód kryje w niepozornym wnętrzu miejsce dla aż siedmiu osób. Siedzenia rozmieszczone są w trzech rzędach. Najwięcej zainteresowania budzą chyba jednak „sokole skrzydła” samochodu. Chodzi tutaj o otwierane do góry drzwi pasażerów (choć jak twierdzi producent, określenie „drzwi” to w tym przypadku nieporozumienie.)  Otwieranie ma być możliwe nawet w najciaśniejszym garażu i miejscu parkingowym i kończyć erę wspinania się do aut i wciskania w ciasne trzecie rzędy. Twórcy zapewniają również o dużej powierzchni bagażowej. W nowej Tesli  spotkamy najwyższej jakości, wielki, bo aż 17-to calowy, wyświetlacz, odpowiedzialny za nawigację i rozrywkę dla znudzonych (?) podróżujących.

Tesla X falcon wings

Nowa Tesla X – dreszczyk niepewności

Baterię, która ma być dostępna w wersjach 60 kWh i 85 kWh umieszczono płasko pod podłogą. Wnioskując z danych dla limuzyny Tesla S, można spodziewać się maksymalnych zasięgów w granicach 400-500 kilometrów. Marketingowcy pracujący dla Tesli dobrze wiedzą, jak stopniować napięcie. Zapobiegawczo nie informują o szczegółach technicznych modelu X.  Pewną informacją jest jak na razie przyspieszenie do „setki” – 4,4 sekundy – lepsze od większości wersji Porsche 911.

Tesla X back

Najmniej przyjemne, czyli cena Tesli X

Brak jest obecnie informacji  o cenach, ale  mają one być zbliżone do modelu S, za który trzeba zapłacić przyzwoite 59 900 USD. Zamówienia zbierane są od południa 10 lutego 2012, produkcja ma zacząć się w drugiej połowie 2013 r., samochody mają trafić do nabywców na początku 2014 roku.

 Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!