Podwójne OC – jak wypowiedzieć umowę?

Podstawowe ubezpieczenie samochodu jest niezwykle istotną kwestią dla każdego kierowcy. Co jednak ważne, mogą wystąpić sytuacje, w których dany pojazd posiada podwójnie wykupione OC, z czego nie do końca zdajemy sobie sprawę. Co wtedy należy zrobić? Jak wypowiedzieć jedną z umów? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, już teraz!

Podwójne OC

  1. Podwójne ubezpieczenie OC – podstawowe informacje.
  2. Powody podwójnego OC – co dalej?
  3. Jak złożyć wypowiedzenie OC?
  4. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy OC?

Kupując używany pojazd – samochód bądź motocykl – liczymy, że poczyniona inwestycja będzie bezproblemowa, również jeśli chodzi o formalności z nią związane. Niestety jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze tak jest. Przykładem tego jest podwójne ubezpieczenie OC, które może nam wygenerować dodatkowe, niemałe koszty. Dlatego też warto jak najwięcej dowiedzieć się o tego typu sytuacji, aby móc szybko, pewnie i skutecznie zareagować. Okazuje się, że nie jest to działanie skomplikowane…

Podwójne ubezpieczenie OC – podstawowe informacje

O podwójnym OC krąży wiele plotek i legend, z których, co ważne, nie wszystkie są prawdziwe. Otóż, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, nie panikujmy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na żadnym etapie nie nałoży na nas kary za podwójną polisę OC. W najgorszym wypadku dojdzie do zapłaty składki OC w jednej, jak i drugiej umowie – czego warto jednak uniknąć. Najczęstszym powodem podwojonego OC jest niewypowiedzenie umowy na polisę przez dotychczasowego właściciela pojazdu. Ubezpieczenie przypisuje się nie do kierowcy, a do samochodu, o czym należy pamiętać.

Powody podwójnego OC – co dalej?

Jak zostało wspomniane, po sprzedaży pojazdu, dotychczasowy jego właściciel powinien wypowiedzieć umowę OC, do czego nie zawsze dochodzi. Pamiętajmy, że nawet jeśli otrzymamy informację o stawkach na kolejny okres, nie mamy obowiązku godzić się na nie i przysługuje nam prawo wypowiedzenia umowy. Jeśli jednak wezwanie do zapłaty dotyczy okresu minionego, musimy (według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych) uregulować daną należność. Podwójne OC może się pojawić również w przypadku dziedziczenia samochodu, a nawet po zmianie nazwiska. Więcej o tego typu przypadkach dowiemy się na stronie: http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl/wypowiedzenie-z-tytulu-podwojnego-ubezpieczenia-jak-to-zrobic/.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Aby pozbyć się podwójnego ubezpieczenia OC musimy złożyć odpowiednie pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona jest polisa. Czynność tę wykonuje zawsze właściciel pojazdu. Działanie to możliwe jest również drogą elektroniczną – np. mailową, podając wymagane dane. Aby towarzystwo ubezpieczeniowe zadziałało w trybie pilnym, warto zaznaczyć, że jest to omyłkowo zawarta podwójna polisa OC, którą wypowiadamy w trybie natychmiastowym. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie: ubezpieczenie-samochodu.net.pl.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy OC?

Wraz z wypowiedzeniem dotychczasowej umowy OC warto ponownie skontaktować się z TU, aby dowiedzieć się, czy nie ciążą na nas nieuregulowane opłaty. Przy tej okazji, potwierdźmy otrzymanie pisma, co powinno ostatecznie zamknąć sprawę. Zapewne dobrą wskazówką dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych będzie dodatkowa kontrola ich byłych właścicieli. Przed wygaśnięciem polisy, skontaktujmy się z towarzystwem i prześlijmy im wypowiedzenie, jeśli dotychczas nie zostało to zrobione. Wyeliminuje to wszelkie nieprzyjemności mogące pojawić się w przyszłości…


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!