Nowy dostawczak od Mitsubishi

Firmy Mitsubishi Motors Corporation oraz Yamato Transport Co. Ltd. ogłosiły rozpoczęcie testów drogowych prototypu lekkiego pojazdu użytkowego z napędem elektrycznym. Produkowany przez MMC pojazd posłuży w testach do odbioru przesyłek oraz dostarczania paczek.

Koncern MMC to pionier w dziedzinie masowej produkcji pojazdów elektrycznych. W lipcu 2009 roku firma wypuściła na japoński rynek model i-MiEV – pojazd elektryczny najnowszej generacji. Głównym odbiorcą byli klienci korporacyjni, strona rządowa oraz lokalne władze. W kwietniu obecnego roku firma MMC rozpoczęła sprzedaż modelu i-MiEV klientom indywidualnym, a od niedawna można go zamawiać w Polsce.

Dzięki dodaniu do swej oferty lekkiego elektrycznego pojazdu użytkowego, firma MMC pragnie przyspieszyć realizację swojej strategii proekologicznej.

Firma Yamato Transport, która zajmuje się ekspresowym dostarczaniem przesyłek, nieustannie pracuje nad ograniczeniem negatywnego wpływu swych działań biznesowych na środowisko naturalne. Podejmowane przez firmę działania pro-środowiskowe obejmują m.in. zmniejszenie gabarytów pojazdów transportowych firmowej floty, wprowadzanie niskoemisyjnych pojazdów dostawczych, promocję ekologicznego stylu jazdy, ograniczenie transportu samochodowego i wspieranie tzw. działań Modal Shift*. Flota Yamato Transport składa się z około 45000 pojazdów. Firma planuje włączyć się do realizacji globalnego planu, jakim jest stworzenie społeczności niskoemisyjnej. Yamato Transport ma zamiar realizować ten cel poprzez czynne uczestnictwo w propagowaniu przyjaznych ekologicznie pojazdów nowej generacji. (Według danych z końca marca 2010, w skład firmowej floty Yamamoto Transport wchodziło 11538 pojazdów niskoemisyjnych, z czego 4659 wykorzystywało napęd hybrydowy.)

*Modal Shift (ang.) – termin oznaczający wykorzystywanie środków transportu stanowiących alternatywę dla transportu drogowego, takich jak kolej lub transport morski, co pozwala zmniejszyć natężenie ruchu na drogach oraz ograniczyć negatywny wpływ transportu samochodowego na środowisko naturalne.

Testy

W testach obie firmy wykorzystają prototyp lekkiego pojazdu użytkowego z napędem elektrycznym, którego konstrukcję oparto na seryjnym modelu Minicab. Jednak zmodyfikowana wersja posiada ten sam elektryczny układ napędowy i komponenty, co model i-MiEV. Gromadzenie i analiza dużej ilości różnorodnych danych i informacji uzyskanych w testach pozwoli obu firmom ocenić jak sprawdzają się lekkie pojazdy użytkowe z napędem elektrycznym w trakcie wykonywania powierzonych im zadań dostawczych i transportowych.

Testy rozpoczęły się 15 października w tokijskich magazynach firmy Yamato Transport mieszczących się pod adresem Higashi Kojiya 1-Chome, w okręgu Ota-ku i obejmą działania transportowe i dostawcze w tymże okręgu.

Perspektywy na przyszłość

Firma Yamato Transport postrzega rozpoczęcie testów drogowych jako istotny etap w procesie zwiększania liczby supernowoczesnych pojazdów na drogach w skali całego przemysłu transportowego. Firma wykorzystuje już dziesięć egzemplarzy modelu i-MiEV do szkolenia kierowców w zakresie bezpieczeństwa oraz ekologicznego stylu jazdy. W oparciu o rezultaty uzyskane podczas testów drogowych firma będzie również postrzegać użycie w swej działalności biznesowej lekkich pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym jako element strategii, której celem jest uczynienie pojazdów komercyjnych bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu.

Pojazdy użytkowe pokonują w czasie swego cyklu eksploatacyjnego znacznie dłuższe dystanse niż samochody osobowe, dlatego każdy producent, który wprowadzi elektryczne pojazdy dostawcze będzie miał dobrą kartę przetargową. Tylko patrząc na wygląd tego, który pochodzi od Mitsubishi, nie wszystkim na pewno przypadnie do gustu – nam się podoba jego nietypowy charakter 🙂


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!