Doczekaliśmy się zielonego VITO!

Pierwszy VAN zasilany elektrycznie już jest! Właśnie rusza produkcja nowego Mercedesa Vito E-CELL.

Oprócz 100 sztuk Vito E-CELL, które zostały już ukończone, producent chce wypuścić na rynek jeszcze 2000 w przyszłym roku, a wszystko po to by mogły służyć w obszarach wrażliwych ekologicznie. Dlaczego? Ponieważ nowy Vito E- CELL ma oferować jazdę wolną od emisji spalin.

Ekologiczny VAN od Mercedesa używa stałego, synchronicznego silnika elektrycznego, który dostarcza 81 KM lub 95 KM. Z wyjątkiem zastosowania kilku elementów podwozia pochodzących z modelu Vito 4×4, napęd na koła przednie jest całkowicie nową konstrukcją, opracowaną specjalnie na potrzeby tej wersji. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń ładunkowa pojazdu może być wykorzystywana bez żadnych ograniczeń, a obciążenie użyteczne (sięgające w zależności od wyposażenia do 900 kg) pozwala zaliczać Vito E-CELL do pełnowartościowych samochodów dostawczych.
Mercedes Vito E-CELL może rozpędzić się do prędkości 130 km/h, ale przy ładunku 900 kg prędkość jest ograniczana do 80 km/h.

Gniazdo ładowania Vito E-CELL łączy się ze stacją standardowym przewodem siedmiobiegunowym, a ładowanie następuje z sieci 380/400 V. Trwa ono – w przypadku akumulatorów rozładowanych całkowicie – maksymalnie sześć godzin, ale w razie potrzeby, ładować można też ze zwykłego gniazda z sieci 230 V. Jednak czas ładowania wydłuża się wówczas dwukrotnie.
Zasięg modelu to 130 km, więc będzie to alternatywa dla pojazdów dostawczych, ponieważ przeciętny samochód dostawczy pokonuje 60-80 km dziennie.
Ceny zielonego VITO nie są jeszcze znane, a nam nasuwa się pytanie. Który producent będzie następny?


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!