Marka Saab bankrutuje!

Legenda szwedzkiej motoryzacji przechodzi do historii, firma Saab oficjalnie złożyła wniosek o bankructwo. Próba ratowania marki z pomocą chińskich inwestorów zakończyła się porażką.

Saab i gasnąca iskierka nadziei

Koncern GM nie chce już podejmować prób ratowania Saaba

Saab 9-5Kłopoty tej legendarnej marki zaczęły się już dwa lata temu, kiedy to koncern General Motors został dotkliwie doświadczony przez kryzys gospodarczy. Jak się okazało dla Saaba był to początek końca i choć Amerykanie zaczęli szukać nowego inwestora nie byli w stanie pomóc już Szwedom. Przez ostatnie 2 lata Saab już kilka razy był na krawędzi, a we wrześniu, po tym jak sąd oddalił wniosek firmy o restrukturyzację, bankructwo wydawało się być już tylko kwestią kilku dni.

Nieudana reanimacja Saaba

GM nie zgodził się na wykorzystanie swojej technologii przez Chińczyków

Nadzieje na uratowanie marki wciąż się przedłużały, ratunkiem było chińskie konsorcjum firm Youngman Lotus oraz Pang Da, jednak plany firmy pokrzyżował koncern General Motors. Wiele innych prób ratowania marki również spaliło na panewce, a jej losy praktycznie były już przesądzone. W sobotę GM zadał decydujący cios i zawetował warunki, na których Chińczycy chcieli przejąć markę, w tym dostarczenie im technologii opracowanej przez Saaba, a co za tym idzie tej, której właścicielem był także koncern General Motors.

Smutny koniec pięknej historii

Saab 9-3 CabrioW poniedziałek rano Victor Muller, dyrektor firmy Swan, a więc obecnego właściciela Saaba złożył wniosek o bankructwo trzech przedsiębiorstw: Saab Automobile Aktiebolag, Saab Automobile Tools AB oraz Saab Automobile Powertrain.
Łącznie pracę straci około 7000 osób, a rynek motoryzacyjny straci bardzo ważną markę, która jakiś czas temu produkowała jedne z najbardziej charakterystycznych, a przez to i interesujących aut.

 

 

źródło: worldcarfuns

Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!