Ekologiczne dachy Audi

Na dachach parkingów przy zakładach Audi w Neckarsulm instalacja fotowoltaiczna z 10.700 modułami produkuje od siódmego października energię elektryczną z energii słonecznej.

AUDI AG oddała powierzchnię dachów do dyspozycji firmie Gehrlicher Solar AG z Monachium.

W macierzystej siedzibie w Ingolstadt Audi również uzyskuje prąd z ogniw fotowoltaicznych: już od początku 2010 roku działa tam instalacja o powierzchni 11.600 metrów kwadratowych.

Energia elektryczna przekazywana jest do publicznej sieci zakładu energetycznego EnBW AG. W ten sposób rocznie może być produkowanych ponad 1.900 megawatogodzin energii elektrycznej. Odpowiada to zużyciu prądu przez 418 czteroosobowych gospodarstw domowych.

W zakładach Audi  w lakierniach wykorzystywany jest m. in. zamknięty obieg wody, która jest uzdatniana w taki sposób, że  od 1995 roku nie musiała być wymieniana. Także w kabinie prób szczelności, które przechodzi każdy samochód Audi, zamknięty obieg wody pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości ścieków. Wentylacja z rekuperacją w budynku biurowym również przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii.

Także centrum kontroli silników, w którym jednostki napędowe poddawane są szczegółowym badaniom, spełnia wysokie standardy ekologiczne: Podczas próbnej pracy silniki są hamowane przez maszyny asynchroniczne i produkują przy tym energię, podobnie jak dynamo w rowerze. Audi przekazuje uzyskaną w ten sposób energię do własnej sieci elektrycznej. W centrum tym zainstalowano także instalację, która wykorzystuje wodę chłodzącą silniki do ogrzewania budynku.

Podjęcie kroków w kierunku dbania o środowisko cieszy ogromnie. Nie tylko ekologiczne samochody, ale i proces ich wytwarzania jest ważny. Zielone fabryki Mazdy, dachy Audi, oby tak dalej.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!