Dlaczego warto mieć klasyczne auto?

Wiele osób decyduje się na klasyczne auto ze względu na sentyment, warto jednak wiedzieć, że niektóre modele liczące sobie ok. 20 lat mogą w niedługim czasie znacznie zyskać na wartości. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj stan konkretnego egzemplarza, a także to, jak będziemy o niego dbać.

bmw

Czym kierować się podczas zakupów?

Niektóre modele aut, jakie miały swoją premierę ok. 20-30 lat temu przetrwały próbę czasu i jeśli dotrwały do dzisiaj – a więc nie pochłonęła ich rdza i nie zabił brak części zamiennych – obecnie mają szansę przeżyć swoją drugą młodość. Oczywiście mowa tu o dobrze zachowanych egzemplarzach, zwłaszcza z ciekawym wyposażeniem bądź w rzadszych wersjach nadwozia. Dla przykładu niemal cała gama modelowa BMW z lat 80. jest łatwo dostępna na rynku wtórnym w dużej rozpiętości zarówno cen, jak i stanu technicznego oraz blacharskiego. Czym więc kierować się podczas zakupów? Przede wszystkim uwagę powinniśmy zwrócić na stan nadwozia – wielu ekspertów i mechaników jest zdania, że poszczególne elementy układu jezdnego można wymienić, ale z blacharką będzie już gorzej. Oprócz tego powinniśmy sprawdzić, czy konkretny egzemplarz to samochód bezwypadkowy. Co prawda po trzydziestoletnim aucie nie można spodziewać się absolutnego braku jakichkolwiek uszczerbków na nadwoziu, ale z całą pewnością istotne jest sprawdzenie stanu podłużnic oraz zweryfikowanie, czy upatrzony egzemplarz nie powstał z dwóch innych. Jeśli zakup klasycznego auta traktujemy jako inwestycję, dobrym wyborem będą rzadsze modele, jak np. w wersji cabrio lub coupe – właśnie one mają szansę stać się najbardziej cenne w przyszłości.

Jak zadbać o klasyka?

Przede wszystkim po kupnie auta trzeba zweryfikować jego stan techniczny. Pierwsze działania to na pewno wymiana oleju w silniku i skrzyni biegów. Oprócz tego należy sprawdzić, czy poszczególne układy nie wymagają poprawek, a części – wymiany. Właśnie dlatego warto część kwoty zgromadzonej z myślą o kupnie auta przeznaczyć na tzw. pakiet startowy – w ten sposób wszelkie poprawki mechaniczne nie nadwyrężą naszej kieszeni. Zdarza się, że świeżo upieczeni właściciele klasyka wolą zacząć od kupna efektownych felg, czy też dodatków podkreślających charakter auta, jednak zdecydowanie lepiej na początek skupić się na doprowadzeniu jego stanu technicznego do porządku. Nie ma nic dziwnego w tym, że kupując samochód chcemy zacząć cieszyć się nim jak najszybciej, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego też poszukując części zamiennych najrozsądniej rozglądać się za tymi oryginalnymi. Jeśli więc właśnie staliśmy się posiadaczami wspomnianego już BMW z lat 80, najlepszym adresem będzie autoryzowany Sklep BMW. Z całą pewnością znajdziemy w nim także elementy wyposażenia, ale na dosmaczanie auta przyjdzie czas, kiedy jego stan techniczny nie będzie budził najmniejszych zastrzeżeń. Należy przy tym wspomnieć, że wartość konkretnego egzemplarza zależna jest od jego utrzymania, dlatego warto zapewnić klasykowi odpowiednie warunki garażowe.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!