Assistance i rozładowany akumulator. O co chodzi?

Pyk i nic – akumulator się rozładował. Trzeba będzie go naładować lub wymienić na nowy. W tej chwili jazdy nie będzie. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się zimą. Na szczęście ubezpieczyciele oferują w ramach assistance pomoc, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora. Dowiedz się więcej na ten temat!

Assistance i rozładowany akumulator

Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne. Można je wykupić na cały rok w pakiecie z OC lub na określony czas w postacie polisy krótkoterminowej (świetne rozwiązanie na wakacyjny wyjazd). Zapewnia ono wsparcie ubezpieczyciela w razie wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu. Wśród zdarzeń podlegających ochronie jest rozładowanie akumulatora – w tym poradniku znajdziesz dodatkowe informacje na ten temat: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-akumulatora/

Problemy z akumulatorem

Rozładowanie akumulatora to częsta i irytująca awaria. Wsiadasz pewnego poranka do samochodu, kontrolki nie palą się, a po przekręceniu kluczyka nic się nie dzieje. To znak, że najprawdopodobniej będziesz miał problem z akumulatorem. Takie zdarzenia najczęściej mają miejsce zimą, gdy temperatura spada, ty przez jakiś czas nie używałeś auta. Wtedy bateria staje się z każdym dniem mniej wydajna. Jakie mogą być jeszcze przyczyny awarii akumulatora?

Najprostszym wytłumaczeniem problemów z akumulatorem są błędy kierowcy. Wystarczy, że pozostawi on samochód z włączonymi światłami, choć wydaje się to obecnie trudne, bo albo wyłączą się one automatycznie, bądź auto zacznie piszczeć, że trzeba to zrobić. Przyczyną problemów z akumulatorem może być także zły jego dobór, błędne podłączenie lub uszkodzenie instalacji elektrycznej. 

Gdy już dojdzie do rozładowania akumulatora, to najpierw można spróbować doładować go za pomocą kabli rozruchowych (oczywiście, jeśli w pobliżu jest inny pojazd). Pamiętaj, że nieprawidłowe podłączenie może spowodować zwarcie, a nawet wybuch. W przypadku starej baterii będziesz musiał wymienić ją na nową. W miejscu, gdzie kupisz nowy akumulator, oddasz ten zużyty. 

Pomoc w ramach assistance

Assistance, a także autocasco i NNW, to dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Jakie są tego konsekwencje? O czym powinieneś pamiętać, gdy będziesz je wybierał?

Zasady, działanie i warunki ubezpieczeń dobrowolnych określane są przez ubezpieczycieli. Dlatego oferty różnią się od siebie. Dodatkowo ubezpieczający mogą wybrać jeden z kilku oferowanych wariantów assistance. Im będzie on droższy, tym będzie miał większy zakres ochrony. Jednak najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, to dobrać ubezpieczenie do własnych potrzeb – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Każdy ubezpieczyciel przygotowuje dokument OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. To w nim znajdują się najważniejsze informacje o ubezpieczeniu. Na szczęście większość podstawowych pakietów assistance zawiera wsparcie w razie rozładowania akumulatora. 

Gdy padnie akumulator, należy skontaktować się z numerem podanym w polisie. Szkoda zostanie zarejestrowana i po kilkunastu minutach, może kilkudziesięciu, na miejscu zdarzenia powinien pojawić się mechanik. Pomoże Ci on uruchomić auto. Gdy okaże się to niemożliwe, samochód zostanie odholowany do warsztatu, a w razie konieczności otrzymasz pojazd zastępczy – jeśli takie rozwiązanie przewiduje wybrany przez Ciebie wariant ubezpieczenia. 

Jak wygląda wsparcie ubezpieczycieli w przypadku rozładowania akumulatora? Na przykład Allianz zapewnia taką ochronę w każdym wariancie assistance, lecz taka pomoc może być udzielona do dwóch razy w ciągu trwania umowy. Z kolei PZU oferuje wsparcie w ramach pakietu PZU Pomoc w Drodze, jednak zdarzenie musi mieć miejsce co najmniej 20 km od miejsca zamieszkania.  Aby przekonać się, jak wygląda wsparcie u innych ubezpieczycieli, zajrzyj do OWU.

Assistance wsparciem na drodze

Jak już wcześniej było wspomniane, assistance zapewnia pomoc, gdy dojdzie do awarii samochodu, wypadku lub kradzieży pojazdu. Na jakie wsparcie może liczyć ubezpieczony? 

  • Pomoc techniczną,
  • naprawę na miejscu,
  • holowanie,
  • wsparcie w uruchomienie auta, w przypadku rozładowania akumulatora,
  • dostarczenie paliwa,
  • wymianę koła,
  • samochód zastępczy,
  • otwarcie pojazdu w przypadku zgubienia lub uszkodzenia kluczyków,
  • nocleg w hotelu,
  • transport.

Zakres ochrony assistance zależy od wybranego wariantu. Pamiętaj także, by sprawdzić limity kilometrów holowania, liczbę dni wynajmu samochodu zastępczego czy zakres terytorialny ochrony. Jeśli szukasz informacji o ubezpieczeniach komunikacyjnych, to zajrzyj na: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/. Znajdziesz tam porady, jak wybrać ubezpieczenie i jaką ochronę one zapewniają.

Czy warto więc wykupić assistance? Jeśli dużo jeździsz samochodem, w szczelności poza miejscem zamieszkania, to zdecydowanie tak. Assistance przydaje się podczas wakacyjnych wyjazdów oraz dalszych podróży. Dodatkowo jego cena nie jest wygórowana. 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!