Spodnie robocze w pracy elektryka – kilka porad zakupowych

Spodnie robocze to element odzieży roboczej wykorzystywanej przez specjalistów różnych branż oraz w rozmaitych zakładach i miejscach pracy. Często sięgają po nie pracownicy fizyczni, montażyści, osoby wykonujące różnego typu instalacje oraz specjaliści innych kategorii. W każdym przypadku warto sięgać po spodnie wygodne, lekkie, delikatnie dopasowane oraz wyposażone we wzmocnienia i akcesoria zwiększające ich użyteczność. Szczególnie w przypadku pracy elektryków ważne jest korzystanie ze specjalnie przygotowanej odzieży. Poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie – zwracamy uwagę na najważniejsze kryteria wyboru spodni roboczych, podpowiadamy jakie modele znajdziesz w sklepach oraz po które z nich warto sięgnąć, by codzienna praca elektryka przebiegała sprawniej i wygodniej. 

Spodnie robocze w pracy elektryka

Odzież robocza – dla bezpiecznej i wygodnej pracy 

Praca elektryka jest wyjątkowa i specyficzna. Między innymi – z uwagi na czyhające na elektryków niebezpieczeństwa oraz charakter układów, z którymi pracują. Często, elektrycy zajmują się naprawą urządzeń lub systemów, które nie działają do końca sprawnie. W rezultacie są narażeni na kontakt z kablami i urządzenia znajdującymi się pod wysokim napięciem. Przewody do ziemi, kable rozruchowe oraz inne kable wysokie napięcia, to przykładowe źródła zagrożenia w pracy elektryka. Dla wielu jest to codzienność, jednak porażenie prądem jest zawsze obecne i zawsze należy się przed taką okolicznością zabezpieczyć. 

Oprócz możliwości porażenia prądem, na elektryków czyhają także inne zagrożenia. Wysoka temperatura – to jedno z nich. Często, powstanie wysokich temperatury towarzyszy zwarciom w instalacji elektrycznej, co stanowi kolejne duże i ważne zagrożenie w pracy elektryka. Ponadto, elektrycy są narażeni na obrażenia fizyczne, obtarcia oraz inne zagrożenia, nieodłączne w czasie wykonywania pracy o charakterze manualno-fizycznym. 

Spodnie robocze w pracy elektryka 

Odpowiednio dobrana odzież to podstawowe zabezpieczenie w przypadku każdego elektryka pracującego z wysokimi napięciami. Do podstawowych należy obuwie ochronne, bluzy i kurtki ochronne, nakrycia głowy, rękawice oraz – spodnie. Wiele spośród dostępnej odzieży roboczej została wykonana zgodnie z wyśrubowany i normami BHP, a tym – nadaje się do pracy w warunkach trudnych. 

W wyborze spodni roboczych dla elektryka ważny jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Powinien być to materiał gwarantujący izolację oraz nieprzewodzący prądu elektrycznego. Dobrym wyborem są tworzywa sztuczne – na przykład mieszanka poliamidu i elastanu. Pierwszy z nich gwarantuje bezpieczeństwo przed groźnymi oddziaływaniami. Drugi – zwiększa rozciągliwość spodni, poprawiając tym samym komfort ich noszenia i pracy. 

Polecamy również zwrócić uwagę na rozciągliwość tkaniny, z której wykonano spodnie. Do najbardziej komfortowych należą tkaniny rozciągające się w czterech kierunkach, czyli 4-way-stretch. Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję spodni. Powinny posiadać kilka wielofunkcyjnych kieszeni o znormalizowanych rozmiarach. Dobrze, jeśli nogatki będą posiadać odpowiednio wyprofilowane kolana oraz będą pokryte warstwą wzmacniającą, chroniącą przed przetarciami w czasie pracowania w pozycji klęczącej. Ponadto, pomocne są ściągacze u dołu nogawek oraz solidne zapięcie w pasie.

Na koniec warto podkreślić, że niektóre spodnie robocze dla elektryków posiadają także odblaskowe nadruki, zwiększające widoczność w czasie pracy po zmroku. Ponadto, znajdziesz także odzież pozwalające na wykonanie imiennych nadruków, co jest idealnym rozwiązaniem w przypadku zakładów pracy zatrudniających dużą liczbę elektryków.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!