Animals Detection – nowy system bezpieczeństwa od Volvo

Volvo od wielu lat kojarzy się z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. W końcu to inżynier tej firmy, Nils Bohlin wynalazł pasy bezpieczeństwa, które są w standardowym wyposażeniu aut od 1967 roku. Teraz przyszedł czas na nowy system bezpieczeństwa – Animals Detection.

Volvo Animals Detecion system

Pojawiające się znienacka na drodze zwierzęta są przyczyną bardzo wielu wypadków. Chodzi tu zarówno o zwierzęta hodowlane, pozostawione bez opieki, jak i leśne, które na co dzień żyją w zielonych kompleksach tuż obok dróg o wysokim natężeniu ruchu. Wystarczy wziąć pod uwagę, jak wiele takich lasów znajduje się przy trasach szybkiego ruchu albo nawet przy miejskich ulicach.

Uwaga! Zwierze na drodze!

Zderzenie z dużym zwierzęciem może powodować ogromne ryzyko dla kierowcy i pasażerów. Często zdarza się, że zwierze wpada do środka pojazdu, lub przetacza się przez przód i przednią szybę. W samej Szwecji co roku dochodzi do co najmniej 40000 wypadków z udziałem zwierząt. Równie niebezpiecznie jest w Polsce. Wystarczy spojrzeć na drogi biegnące tuż obok lasów. Mało kto respektuje tablice, informujące o możliwości wtargnięcia zwierzęcia na drogę i nawołujące do zmniejszenia prędkości. Największe zagrożenie występuje nocą, kiedy oślepione reflektorami zwierzęta zachowują się całkowicie nieprzewidywalnie. Oczywiście nie tylko leśne zwierzęta stanowią zagrożenie. Takowe mogą stworzyć także zwierzęta hodowlane, które mogą niespodziewanie pojawić się na wąskiej, niebezpiecznej drodze.

Odpowiedź Volvo – system Animals Detection

Inżynierowie Volvo dopracowują system Animals Detection, który wejdzie na rynek za kilka lat. System będzie standardowym wyposażeniem aut Volvo od 2020 roku. Jest to element wizji koncernu, wedle której nowe auta tego koncernu mają gwarantować całkowite bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom. System oparty jest o technologię wprowadzonego w 2010 roku systemu, który wykrywa pieszego na drodze i uruchamia pełne, automatyczne hamowanie. System Animals Detection będzie działał podobnie – w razie pojawienia się na drodze zwierzęcia, natychmiast uruchomi automatyczne hamowanie.

Volvo Animals Detecion system

Działanie systemu Volvo Animals Detection

Najważniejszymi elementami zbierającymi dane są czujnik radaru i kamera na podczerwień. Rejestrują one sytuację na drodze w czasie jazdy. Jeżeli w zasięgu czujników systemu pojawi się zwierze, system natychmiast uruchamia alarm dźwiękowy, który ostrzega kierowcę przed niebezpieczeństwem.  Jeżeli kierowca nie zareaguje lub nie zdąży zareagować w przypadku dużej szybkości, system automatycznie uruchomi hamulce. Założeniem twórców systemu jest to, aby był on jak najbardziej wszechstronny. Ma on działać w dzień i w nocy, przy każdej prędkości pojazdu. Ciekawostką jest fakt, że system ma rozpoznawać poszczególne gatunki zwierząt i przewidywać ich zachowania. Dzieje się tak dzięki nagranym cyfrowo sekwencjom z zachowania zwierząt, jakie są wykorzystywane od odpowiedniego ustawiania czujników systemu. W pierwszej fazie system ma ostrzegać przed dużymi zwierzętami. Twórcy systemu zapowiadają, że wejdzie on do seryjnej produkcji już za kilka lat.

 

 

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!