Czym grozi zwlekanie z wymianą klocków hamulcowych?Czym Czym grozi zwlekanie z wymianą klocków hamulcowych?

Dążenie do oszczędności jest bez wątpienia zrozumiałe i jak najbardziej zasadne. Łatwo jednak w tym dążeniu przekroczyć granicę, poza którą oszczędność staje się niebezpieczna dla zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu drogowego. Doskonałym przykładem takiej niebezpiecznej „oszczędności” jest nadmierne odwlekanie momentu wymiany klocków hamulcowych.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i nie tylko

Klocki hamulcowe należą do grupy części eksploatacyjnych, a więc takich, które wraz z każdym pokonywanym kilometrem podlegają efektom zużycia (eksploatacji). Wraz z rosnącym ich zużyciem, spada ich sprawność i skuteczność. Jak każda taka część, również i klocki posiadają pewien graniczny próg przydatności, przekroczenie którego może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko samego kierowcy, ale i pasażerów oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Przyjmuje się” – wyjaśnia Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za klocki hamulcowe w ofercie Ucando.pl – „że taką graniczną wartością w przypadku klocków hamulcowych jest zużycie materiału ciernego do momentu, w którym jego grubość spada poniżej 3 mm. Materiał cierny o mniejszej grubości oznacza drastyczny spadek efektywności klocków, a tym samym możliwe wydłużenie drogi hamowania znacznie powyżej wartość uważanej za dopuszczalną”. Rezultaty nadmiernego zużycia klocków hamulcowych mogą więc być szczególnie niebezpieczne w przypadku konieczności wykonania awaryjnego hamowania, kiedy to długość drogi hamowania zwykle decyduje o tym, czy uda się uniknąć kolizji lub wypadku samochodowego.

Koszty oszczędzana na wymianie klocków hamulcowych

Jeśli nawet nadmierne odwlekanie wymiany klocków hamulcowych nie doprowadzi do wypadku, z pewnością skończy się koniecznością wymiany tarcz hamulcowych. Dlaczego? Mieszanka cierna, która w skutek nadmiernej eksploatacji zostanie starta poniżej jej bezpiecznego poziomu, przestanie być jedyną powierzchnią mającą podczas hamowania kontakt z tarczą hamulcową. Spadek jej grubości sprawi, że w kontakt z tarczą wejdzie również metalowa część klocka hamulcowego. Tarcie tego elementu o tarczę skutkować będzie jej przyśpieszonym niszczeniem. Efekt? Nasze hamulce nie tylko stracą dramatycznie swoją dotychczasową sprawność, ale też zaczną ulegać szybkiemu procesowi niszczenia. W konsekwencji bardzo szybko okaże się, że zamiast wymiany samych tylko klocków hamulcowych, niezbędna będzie również znacznie bardziej kosztowna wymiana tarcz.

Regularna wymiana klocków hamulcowych to podstawa. Aby jednak ustrzec się przykrych niespodzianek, warto dodatkowo wpisać do swojego kalendarza przegląd stanu tarcz i klocków hamulcowych podczas cyklicznej wymiany opon. Ten prosty zabieg pozwoli uniknąć nam bardzo wielu problemów.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!