9 tysięcy kilometrów Peugeotem 5008

Bliski Wschód zdobyty! Peugeot 5008 2.0 HDi i jego brat bliźniak w wersji 1.6 HDi przejechały wciągu 11 dni blisko 9.000 kilometrów i przejechały bezproblemowo z Polski do Gruzji i z powrotem. W tym czasie samochody jechały po prawie wszystkich typach dróg, jakie można spotkać na świecie – od wspaniałych kilkupasmowych autostrad, poprzez zwykłe asfaltowe drogi, ciasne i kręte wysokogórskie zakręty, aż po szutrowe górskie ścieżki niedaleko granicy Turcji z Iranem oraz Irakiem.

Wyprawa Peugeot dotarła pod Ararat, otoczoną legendą majestatyczną górę leżącą na styku granic Turcji, Armenii oraz Iranu. Podróżnicy spędzali w samochodach po kilkanaście godzin dziennie, poznając wszystkie cechy Peugeota 5008.

Wyprawa zaczęła się w czwartek, 10 czerwca, wieczorem. To właśnie wtedy, wyruszyła z Warszawy ekipa doświadczonych podróżników portalu Francuskie.pl oraz radiowej Trójki. Pierwszy etap wiódł do Salonik w Grecji. Była to jednocześnie najdłuższa część wyprawy, odległość, którą mieli do przejechania wyniosła ponad 2 tysiące kilometrów. Następnego dnia Peugeoty dojechały do Turcji. Stamtąd przez Stambuł i Ankarę, później stolicę starożytnego państwa Hetytów, wybrzeżem Morza Czarnego wyprawa dotarła do Batumi w Gruzji. Stamtąd, wzdłuż granicy turecko-armeńskiej, drogami wijącymi się wysoko w górach, trafiła pod górę Ararat. Dalej, jadąc wzdłuż granicy z Iranem, podróżnicy odwiedzili niezwykłe starożytne miasto Ani i dojechali do miasta Van, które słynie z pływających kotów. Tam podziwiali ruiny twierdzy górującej nad miastem. Stamtąd, jadąc blisko granicy z Irakiem i Syrią, odwiedzili południowe rubieże Turcji. Malownicze ruiny zamków, tętniące życiem miasta i starożytne podziemne miasta – to wszystko było na drodze dwóch Peugeotów. Na koniec podróżnicy zaplanowali zwiedzanie Stambułu i powrót do Polski.

W czasie wyprawy samochody pokonały blisko 9.000 kilometrów. Średnie spalanie wyniosło w samochodzie z silnikiem 1.6 HDi 110 KM 7,6 litra na 100 kilometrów, natomiast w aucie z silnikiem 2.0 HDi 7,3 litra na 100 kilometrów. Obie te wartości dotyczą samochodów z kompletem odpowiednio 3 i 4 pasażerów oraz bagażem. Średnia prędkość dla całej trasy wyniosła 76 km/h. Średnio, dziennie samochody pokonywały ponad 800 kilometrów, część trasy stanowiły autostrady, dwupasmowe drogi szybkiego ruchu, ale również przełęcze i górskie podjazdy na wysokości przekraczającej 2.500 metrów.

Peugeot 5008 sprawdził się jako komfortowy samochód na długie trasy. Podróżowanie nim w najbardziej ekstremalnych warunkach, takich jak burza piaskowa, było prawdziwą przyjemnością. Wszystkim uczestnikom wyprawy przypadło do gustu komfortowe zawieszenie, które skutecznie tłumiło wszelkie nierówności. Pokładowe systemy klimatyzacji doskonale chłodziły wnętrze podczas upałów w czasie, których temperatura przekraczała 40 stopni w cieniu, przy granicy z Irakiem i Syrią. Kierowcy docenili precyzyjny układ kierowniczy, pozwalający na bezpieczną i szybką jazdę po zakrętach oraz ergonomię wnętrza. Bagażniki zmieściły cały ekwipunek wyprawy, wliczając w to dużą ilość sprzętu reporterskiego, w tym używaną do transmisji na żywo składaną antenę satelitarną radiowej Trójki.

Peugeot 5008 jako nowy model na rynku budził żywe zainteresowanie na całej trasie, szczególnie w Turcji, gdzie marka Peugeot jest bardzo popularna. W Gruzji oraz innych krajach, podróżnicy byli pytani o samochody oraz wrażenia z jazdy.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!