Wiosenne porządki w aucie – o czym powinniśmy pamiętać?

Wiosna to czas nie tylko na porządki w domu czy ogródku, ale także okres, w którym zwykle wybieramy się na przegląd auta po zimowych wojażach. Poza podstawowymi rzeczami, jak wymiana opon, płynów czy detailing, powinniśmy zadbać także o inne elementy, które zużywają się podczas jazdy. Na które części naszej maszyny warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Gdzie wyposażyć się w dobre części?

  1. Jak przygotować auto na nowy sezon?
  2. Lakier i inne elementy zewnętrzne też warto dopieścić
  3. Jakie części na wymianę najlepiej kupić?

Jak przygotować auto na nowy sezon?

Pierwszą rzeczą, którą dobrze jest zrobić na wiosnę, jest ogólny przegląd auta. Nawet jeżeli nie musimy tego wykonywać dla celów przedłużenia polisy OC, dobrze jest rozeznać się, jakie elementy wymagają wymiany po sezonie zimowym. Konsekwencją takiego rozeznania zapewne będą wymieniane oleje, odkurzanie samochodu wewnątrz i czyszczenie na zewnątrz, nabicie klimatyzacji na kolejne pół roku, a czasem także odkrycie, że niektóre części do samochodów czy filtry wymagają wymiany. Mimo wszystko warto zrobić to na raz, szczególnie jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, niż gdybyśmy mieli odkryć taki „kwiatek” w najmniej odpowiednim momencie trasie.

Lakier i inne elementy zewnętrzne też warto dopieścić

Śnieg, sól i piach nie są szczególnie przyjazne dla zewnętrznej powłoki naszego samochodu. Dodatkowo w przypadku brudnego auta trudniej jest zauważyć, czy ktoś nie zarysował nam lakieru na parkingu lub czy jakiś odprysk z drogi nie stał się przyczyną nowego wgniecenia. Wiosna to dobry czas na zabranie naszego pojazdu na małe SPA – nawet jeżeli nie chcemy przeznaczać dużej kwoty na detailing, istnieją salony, które za rozsądną opłatę porządnie odświeżą zarówno wnętrze, jak i karoserię samochodu. Warto zwrócić uwagę również na żarówki w lampach i wycieraczki: w zimę siłą rzeczy korzystamy z nich częściej, więc ich pióra również szybciej się zużywają.

Jakie części na wymianę najlepiej kupić?

Choć niektóre elementy, np. dekoracyjne, nie muszą być oryginalne, tak w przypadku części eksploatacyjnych jak klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, sprzęgło czy filtry powinniśmy decydować się na markowe części. Zwykle są one trwalsze od zamienników, a dodatkowo mamy na nie odpowiednią gwarancję producenta, dzięki której wiemy, że na pewno będą pasować i dobrze się sprawdzać w naszym pojeździe. Jeżeli odpowiednio podejdziemy do sprawy i zaczniemy planować generalny przegląd z odpowiednim wyprzedzeniem, z łatwością przygotujemy swój samochód do wiosennych wojaży.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!