Umowa kupna samochodu — co trzeba wiedzieć?

Kiedy chcemy zakupić samochód używany, podstawą takiej transakcji zawsze powinna być odpowiednia umowa. Powinna ona być należycie przygotowana – jak to jednak zrobić i co powinniśmy wiedzieć o umowie kupna-sprzedaży w przypadku kupna (lub sprzedaży) samochodu?

Umowa kupna samochodu — co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim umowa zawsze powinna być zawierana w formie pisemnej, powinna jasno i dokładnie wskazywać kto jest osobą kupującą, a kto sprzedającą dany pojazd oraz powinna dokładnie wskazywać, co jest przedmiotem danej transakcji. Jest to istotne z tego powodu, że jeżeli pojazd będzie miał wadę fizyczną lub prawną, to sprzedający auto będzie za nie odpowiedzialny na zasadzie rękojmi.

Sama umowa kupna-sprzedaży samochodu to tak naprawdę standardowa umowa kupna-sprzedaży. Jest ona oczywiście regulowana prawnie przez Kodeks Cywilny. Ujmując to najprościej i podążaj za Kodeksem Cywilnym, umowa sprzedaży jest to umowa, w której sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia własności rzeczy oraz do jej wydania a osoba kupująca zobowiązuje się ją odebrać, oraz oczywiście za nią zapłacić.

Warto pamiętać również o artykule 546 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym sprzedający musi udzielić osobie kupującej wyjaśnień, które dotyczą stosunków prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy, które są sprzedawane. Oczywiście w przypadku umowy dotyczącej pojazdu, sprzedający zobowiązany jest nie tylko do wydania samego samochodu, ale również wszystkich niezbędnych, związanych z nim dokumentów.

Oto elementy, które powinny być zawarte w każdej umowie kupna-sprzedaży samochodów. Zaznaczamy, że są to elementy podstawowe, a zaliczają się do nich:

– opis danego samochodu, na który składają się m.in. jego marka, data produkcji, data pierwszej rejestracji, numer VIN, numer rejestracyjny czy w końcu przebieg pojazdu,
– cena – w tym przypadku zalecamy, aby była podana ona zarówno słownie, jak i liczbowo, wszystko w celu uniknięcia pomyłek czy jakichkolwiek niedomówień,
– spis wszystkich dokumentów, które zostały wydane osobie kupującej pojazd wraz z nim,
– oznaczeni stron umowy, czyli wspomniane już dane osoby sprzedającej oraz kupującej pojazd (imię, nazwisko, adres, nr i seria dowodu osobistego, PESEL)
– zalecamy również ponumerowanie stron umowy, każda z nich musi być również podpisana przez każdą ze stron.

Bezpieczną umowę kupna-sprzedaży może pobrać ze strony https://www.motocontroler.com/pobierz/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/.

Zadbaj o dokładność i przejrzystość umowy

Im bardziej szczegółowo będzie skonstruowana umowa, tym mniejsze pole do popisu będą mieli naciągacze i nieuczciwi sprzedający. Często spotykamy się z sytuacją, w której samochód był w znacznie gorszym stanie technicznym, niż zdawaliśmy sobie z tego sprawę. W takim przypadku osoby sprzedające nie chcą ponosić za to jakiejkolwiek odpowiedzialności, dlatego sama konstrukcja umowy jest tutaj nad wymiar ważna.

Zachęcamy również, aby w przypadku zawieranych umów wpisywać w nich… prawdę. Mowa tutaj głównie o cenie danego pojazdu. Może się bowiem okazać, że sprzedający będzie chciał, aby wpisać tam niższą kwotę, ponieważ on zapłaci wtedy niższy podatek. Nie gódźmy się na to, podobnie jak i my, jako kupujący, nie decydujmy się na drobne oszczędności kosztem podobnych zmian. Czemu? Oto przykład.

Na jednym z internetowych forów opisana została podobna historia. Kupujący zgodził się na wpisanie niższej o kilkanaście tys. złotych kwoty. Po jakimś czasie okazało się, że samochód miał cofnięty licznik, i to dość znacznie, gdyż o około 200 tys. km. Kupujący miał jednak problem z odchodzeniem swoich praw – kwota na umowie była bowiem na tyle niska, że była adekwatna do ceny pojazdu z takim właśnie przebiegiem. Niech będzie to przestroga dla tych, którzy chcą oszczędzić drobną kwotę lub mogą ulec osobom, które będą ich o to prosić. Podobnie dzieje się w sytuacjach, w których sprzedający oferuje, że na umowie nie będzie jego nazwiska, lecz to, które należy do jeszcze wcześniejszego właściciela, najczęściej osoby mieszkającej za granicą. To również może przyczynić się do naszych oszczędności, lecz również do sporych problemów, jeżeli samochód okaże się wadliwy.

Sprawdzanie samochodów przed zakupem

Wszystko to sprawia również, że powinniśmy sprawdzać samochody używane przed ich zakupem i podpisaniem konkretnej umowy. Jak to jednak zrobić? Zachęcamy do skorzystania z oferty profesjonalistów, którą oferuje firma Motocontroler. W cenie od 289 zł, na terenie całej Polski sprawdzają oni samochody dla swoich klientów, a następnie w ciągu 48 godzin dostarczają dokładny raport dotyczący ich stanu technicznego, który zawiera również rekomendacje dotyczące zakupu danego samochodu oraz informację, czy sprzedający próbował coś ukryć przed osobą dokonująca przeglądu pojazdu.

Więcej o ofercie firmy Motocontroler można dowiedzieć się na stronie https://www.motocontroler.com, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. Kilkaset złotych to niewielki koszt, biorąc pod uwagę fakt, że kupimy samochód, którego stan techniczny faktycznie znamy i nie będzie on dla nas prawdziwą studnią bez dna już kilka miesięcy po zakupie.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!